Üniversite Taban Puanları 2021 ve Başarı Sıralamaları


  Üniversite Taban Puanları 2021 ve Başarı Sıralamaları ve kontenjanlarını inceleyeceğiz. Bu sayfada yer alan verilerin tamamı ÖSYM ve YÖK tarafından yayınlanmiş olan en son güncel puanlardır. Tabloda yer alan puanlar 2020 Üniversite yerleştirme puanlarına göre elde edilmiş veriler olup 2021 TYT ve AYT girip tercih yapacak olan üniversite adayları bu başarı sıralamalarını ve taban puanlarını göz önünde bulundurmalılar.

  Aşağıda yer alan tabloda Üniversite adı, bölüm adı, kontenjan, taban puan yılı, başarı sıralaması, başarı sıralamaları ve taban puanlar yer almaktadır.
  Üniversite Taban Puanları 2021 ve Başarı Sıralamaları

  4 yıllık veya 2 yıllık eğitim ve öğrenim görmek isteyen öğrenci adaylarının en çok merak ettiği soruların başında gelen Üniversite Taban Puanları hakkında sizlere detaylı olarak bilgilendirme yapacağız. Fakülte bazında eğitim veren bu bölümlerden sizlere en uygun olanları iyi bir şekilde araştırarak eğitim almanızı öneriyoruz…

  2020-YKS Sınav Puanlarının Dağılımı (Yığınsal) PUANLAR ve SIRALAMALARI

  Üniversite Taban Puanları

   Sözel Puan ile alan 4 yıllık veya 2 yıllık Bölümler

  Lisede eğitim ve öğrenimini sözel bölümde görmüş olan adayların 4 yıllık fakültelerde eğitim alacağı bölümlerin belli başlı olduğunu belirtelim. Özelikle de son yıllarda sözel bölümlerden girecek olan adayların oldukça yüksek puanlar almaları gerektiğini siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz. Eşit ağırlık ve Sayısal bölümlere göre daha kısıtlı sayıda bölümün bulunduğu Sözel bölümler için çok sıkı bir şekilde çalışma yapmanız gerekmektedir.  Özellikle sözel alanda eğitim alacağınız bölümlerin taban puanlarının her geçen gün yukarıya doğru çıkması bu alanda adayların daha sıkı bir çalışma yapmalarına neden olacaktır. Üniversite Taban Puanları arasında en yüksek puan isteyen bölümlerin Türkçe öğretmenliği bölümü olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bunun üniversite bazında değişkenlik göstermesinden dolayı eğitimi çok iyi olan üniversitelerin bu alanda daha yüksek puanlar ile öğrenci aldığını belirtelim.

  Üniversite Taban Puanları

  Eşit ağırlık Puanı ile alan 4 yıllık veya 2 yıllık bölümler

  Lise de öğrenim gördüğünüz bölüm Eşit Ağırlık ise Sözel bölüme göre alan seçme durumunuz biraz daha fazladır. Özellikle sayısal bölüme yatkın olan bazı adayların eşit ağırlık bölümüne girmesi burada adayların hem sözel hem de sayısal alanlarda iyi olmasından dolayı öğrenim süreleri boyunca daha sıkı eğitim almalarına neden olmaktadır. Eşit ağırlık olarak eğitim alan adayların özelikle de en yüksek puan ile girme şanslarının bulunduğu bölümün Hukuk Fakülteleri olduğunu belirtelim. Özellikle de bazı üniversitelerin neredeyse tavan puana yakın bir puan ile öğrenci almaları, bu alanda eğitim alan öğrencilerin çok sıkı bir çalışma sonucunda bu bölümlere yerleşmesine neden olacaktır. İktisadi ve İdari Birimler Fakültesinin de eşit ağırlık alanında tercih edilen bir fakülte olduğunu ve buradan da iyi bir üniversitenin bu fakültesine yerleşmek istediğiniz zaman ciddi anlamda iyi puanlar almanız gerekmektedir. Üniversite Taban Puanları arasında Eşit Ağırlık olarak girecek olan adayların da çok sıkı bir çalışmaya ihtiyaçları bulunmaktadır.

  Üniversite Taban Puanları

  Sayısal Puan ile alan 4 yıllık veya 2 yıllık bölümler

  Sayısal alanda eğitim almış olan adayların ise sözel ve eşit ağırlık bölümünde eğitim almış adaylara göre 4 Yıllık bölümlere yerleşme şansları daha yüksektir. Özellikle mühendislik alanında birçok bölümün olması ve mühendislik fakültesinin her üniversitede bulunmasının zorunluğu bu adayların 2020 Üniversite Taban Puanları arasında en düşük puan ile yerleşmelerine imkan vermektedir. Üniversite Taban Puanları olarak sayısal bölümlerden üniversite sınavına girecek olan adaylar arasında sizlere en uygun olan bölümleri tercih ederek geleceğinize dair kolay bir yol verme durumunuz söz konusu olacaktır. Özelikle de sayısal olarak bitirdiğiniz lise eğitiminizden sonra gireceğiniz sınavda diğer bölümlerde öğrenim gören adaylar arasında her zaman bir adım önde olduğunuzu unutmayınız. Çünkü sayısal dersleri birçok öğrencinin yapamayacak olmasından dolayı bu alanda fark atarak Üniversite Taban Puanları arasında en düşük taban puanı ile üniversitelere yerleşme şansınız bulunmaktadır.

  Üniversite Taban Puanları arasında aklınıza takılan bölümlerin taban puanlarına sitemizden ulaşarak bu konuda merak ettiğiniz tüm bilgileri alma şansınız vardır. Bunun için tek yapmanız gereken sitemizde yer alan güncel Üniversite Taban Puanları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  YÖKATLAS 2020 güncel sıralamaları yayınladı. Aşağıda yer alan bu liste, ÖSYM ve YÖK tarafından yayınlanan en son verilere uygun olarak hazırlandı.

  2020 Üniversite taban puanları için tek yapmanız gereken aşağıda yer alan listeden istediğiniz üniversiteye tıklamak. Eğer aradığınız üniversiteyi aşağıdaki listede bulamıyorsanız arama butonunu kullanarak istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. 2021 yılı üniversite tercihi yapacak olan adayların aşağıda yer alan tablolardaki üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralamalarına bakabilirler.


  Bilgilendirme: Asagida yer alan tabloda puanlari ve basari siralamalarini bulacaksiniz. "Olusmadi" yazilan yerde kontenjaninin dolmadigini ifade etmek için yazdik. Örnek vermek gerekirse 50 kisilik kontenjan dolmadigi için ÖSYM herhangi bir siralama ve/veya taban puan tahmini olusturmadi. Isteyen herkes baraj puani yoksa bu bölümü tercih edip yerlesebilme sansina sahip. Tabloda (--) seklinde olan yerleri ise hiçbir adayin tercih etmedigi seklinde yorumlayabiliriz.

  NOT: LÜTFEN TERCIH YAPMADAN ÖNCE KILAVUZU DIKKATLICE KONTROL EDINIZ. SITEMIZDEKI VERILER BILGILENDIRME AMAÇLIDIR. TERCIHLERINIZI KESINLESTIRMEDEN ÖNCE LÜTFEN ÖSYM VERILERINI KONTROL EDINIZ.

  Abone ol
  Bildir
  guest
  17 Yorum
  Satır İçi Geri Bildirimler
  Tüm yorumları görüntüleyin
  burak

  çok teşekkürler

  Bahtsız ünili

  Deneme sınavlarında herkes çok iyi net yapıyor ya, bi tek benmi yapamıyorum diye düşünüyorum, etüt sınavında 600 kişiden 240. Oldum ve ayt den 66 negle, ne yapıyorsunuzda bu kadar net geliyor ya

  Buse

  2020 yks nasıl olacak sizce? Zor kolay?

  ciftci_0508

  ee kazandın mı Çukurova yı

  Hakan

  başlık neden 2019-2020 yılı yazıyor 🙁

  Ahmedden

  Bu sene çok iyi hazırlandım ama, umarım mezuna kaldığıma değer

  Aykut Değirmenci

  Puanım 197
  4 yıllık Açıktan İktisat Ve İdari Bilimler fakültelerine puanım yetermi

  Derya

  Sizce bu seneki üniversite puanları ve sıralamaları nasıl olur? Ben daha çok kişininin asıldığını görüyorum, bana göre sıralamalar düşer gibi

  irem

  merhaba yks den 237.41 aldım ek puanlı hali 256.94 sağlık meslek lisesi mezunuyum bu durumda iki yıllık sağlık bölümlerini tercih ederken bana ekstra gelen puan ile puanım kaç olacak ve yerleştirme sıralamam ne olacak yardımcı olurmusunuz ona göre tercih yapıcam ayrıca diploma puanım 65.07 simdiden cok tesekkur ederim

  BuseNaz

  Umarım emeklerimin karşılığını alırım, bu sene YKS ye çok çalıştım ve şükürler olsun ki çok iyi geçti. Bekle beni Çukurova Tıp sana geliyorum.

  Tıpçı bir genç

  Gülhane Askeri Tıp Fakültesinin taban puanı ve sıralaması nedir acaba

  Vera

  Buradaki taban puanlar ucretli universite taban puanlari mi ?

  Üniversite Taban Puanları

  Burada verilen taban puanları bu seneye mi ait?