YKS Başvuru Kılavuzu: YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YKS Başvuru Kılavuzu: YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?
13.11.2021
0
A+
A-

Haziran ayında yapılacak olan üniversite sınavı öncesinde hazırlanan adaylar bu sınava girmek için başvuru yapmaları gerekmektedir. Elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek. Üniversite sınavına girmek isteyen adaylar bu yıl yeni uygulanacak olan e-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapabilecek. Bu sistem başvuru yapmayı yüksek oranda kolaylaştırıyor. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı sahibi adaylar, bir başvuru merkezine gitmeksizin e-Devlet şifreleriyle e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne kaydolacak. Bu durumdaki adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne kaydolduktan sonra MEB e-Okul sisteminde de ortaöğretim bilgileri bulunuyorsa bir başvuru merkezine gitmeksizin 2021-YKS başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden yapabilecek. E-devlet şifresi olmayan adaylar en yakın PTT merkezinden kimliğini vererek şifresini alabilir. Pandemi şartlarından dolayı adayların belirlenmiş HES kodlarıyla kayıt yaptırmaları zorunlu olacaktır.

YKS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

ÖSYM’nin yayınladığı kılavuza göre YKS başvuru ücreti her bir oturum için 90 lira olarak belirlendi. İki oturuma girmek isteyen öğrenciler toplam 180 lira ödeyecekler. Tüm oturumlara girmek isteyenler ise 270,00 TL yatıracaklar.

Sınava girecek olan adaylar, sınava giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilecekler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacak.

YKS ücretinin yatırılması ise bankalar, hizmet binasında veya ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden sınav ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Ücret, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER ‘de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla da yatırılabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.