YKS PUAN HESAPLAMA
  2020 YKS (TYT-AYT) Puan Hesaplama (ÖSYM),YKS (TYT-AYT) Sıralama Hesaplama ÖSYM,Bu tabloda 2018 ve 2019 yılı ÖSYM Yığınsal Puan dağılımları ve başarı sıralamaları bulunmaktadır. 2020 YKS'ye girecek olan adaylar bu yığınsal tablolara bakarak yks puan hesaplaması yapabilirler.
  Diploma Notu (100 üzerinden):
  TYT Puan Hesaplama
  Temel Yetenek Testi Soru DağılımlarıDoğru SayısıYanlış SayısıNet
  Temel Türkçe (40)
  Sosyal Bilimler (20)
  Temel Matematik (40)
  Fen Bilimleri (20)
  Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler - 1 Sınavı
  Alan Yetenek Testi Soru DağılımlarıDoğru SayısıYanlış SayısıNet
  Türk Dili ve Edebiyatı (24)
  Tarih - 1 (10)
  Coğrafya - 1 (6)
  Sosyal Bilimler - 2 Sınavı
  Alan Yetenek Testi Soru DağılımlarıDoğru SayısıYanlış SayısıNet
  Tarih - 2 (11)
  Coğrafya - 2 (11)
  Felsefe Grubu Dersleri (12)
  DKAB (6)
  Matematik ve Fen Bilimleri Sınavı
  Alan Yetenek Testi Soru DağılımlarıDoğru SayısıYanlış SayısıNet
  Matematik Testi (40)
  Fizik Testi (14)
  Kimya Testi (13)
  Biyoloji Testi (13)
  TYT-AYT Puanları
  Puan TürüHam PuanıYerleştirme Puanı
  TYT
  SAY
  SÖZ
  EA
  Başarı Sıralamaları
  Puan Türü2018 Sıralaması2019 Sıralaması
  TYT
  SAY
  SÖZ
  EA


  YKS Puan Hesaplama

  YKS Puan Hesaplama sistemimizi kullanarak 2018-2019 verilerine göre 2020 YKS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. YKS puan hesaplama ÖSYM’nin yayınladığı yığınsal puan dağılımları kullanılarak hazırlanmıştır.Yığınsal dağılıma uygun olarak yine ÖSYM raporlarına göre başarı sıralaması sistemi hazırlanmıştır. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT (Temel Yetenek Testi) sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT (Alan Yetenek Testi) sınavına ise sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinde okuyan ve/veya mezun olan öğrenciler girebilir. YDT (Yabancı Dil Testi) sınavına ise dil öğrencileri girmektedir.

  YKS puanının hesaplamasında hangi kriterler olacaktır?

  YKS puanlarının hesaplanmasında şu kriterler göz önüne alınacak. Doğru bir hesaplama için mutlaka TYT doğru ve yanlışları girin. Belirli yüzdelerle puan hesabınız yapılacaktır.
  EŞİT AĞIRLIK PUANI : TYT TESTİ + EDEBİYAT/SOSYAL BİLİMLER 1 + MATEMATİK - Diğer puanları dikkate almayın
  SÖZEL PUANI : TYT TEST + EDEBİYAT/SOSYAL BİLİMLER 1 + SOSYAL BİLİMLER 2 - Diğer puanları dikkate almayın
  SAYISAL PUANI : TYT TEST + FEN BİLİMLERİ + MATEMATİK - Diğer puanları dikkate almayın
  SIRALAMA: Sıralamalar ÖSYM'nin yığınsal tablosuna uygun olarak hazırlanmıştır. Çıkan sıralamalar aralık sıralamalarıdır, %100 ÖSYM ile uyumlu puan sistemidir.

  YKS'de hangi testler yer alacaktır?

  Şimdi bu soruya cevap arayalım. TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

  TYT, AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için ne kadar ham puan alınmalıdır?

  TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.Yani doğru yanlış sayısı hesaplandığında en az 0,5 net olması gerekir.

  YKS’de baraj puanı var mı?

  Evet var. TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT’de 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir.TYT puanlı bölümler için TIKLAYINIZ. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir.AYT puanıyla öğrenci alan bölümler için TIKLAYINIZ.

  Hem 2019-TYT puanım 200’ün üzerinde hem de 2020-TYT’ye girmek istiyorum, mümkün mü? Bu durumda hangi puanım geçerli olacak?

  2019-TYT puanı 200’ün üzerinde olan adaylar istedikleri takdirde başvurularını yaparak 2020 TYT’ye de girebilirler. 2019-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların puanı kılavuzda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde dönüştürülerek adayın Dönüştürülmüş Puanı bulunacaktır. Hem 2019-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan hem de 2020-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2020-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

  YKS testlerinin ham puanları (netleri) nasıl hesaplanıyor?

  YKS testlerinin ham puanları her bir test için doğru cevap verilen soru sayısından yanlış cevap verilen soru sayısının dörtte birinin çıkarılması suretiyle hesaplanmaktadır. Örneğin TYT Matematik tesinde 22 doğru 2 yanlış yapan bir adayın TYT Matematik ham puanı aşağıdaki şekilde hesaplanabilir: TYT Matematik Ham Puanı = 22 - (2 / 4) = 21,5 Net

  YKS puan hesabında hangi yıl verilerini baz alıyorsunuz?

  Bizler daha net bilgileri almanız için ÖSYM tarafından yaınlanan Yığınsal Puan Tablolarını baz alarak hem puan hesaplamasını hemde sıralamalarınızı hesaplatıyoruz. Yukarıda YKS Puan Hesaplaması ve Sıralamanızı 2018 ve 2019 yılı verileri baz alınarak hazırlanmıştır. 2020 yılı verileri olmadan bir hesap yapılmasının bizler ve sizler için etik olmadığını düşünüyoruz.

  21
  Kimler Neler Demiş?

  avatar
  Fotoğraf ve Resim Dosyası
   
   
   
  17 Yorum konuları
  4 Konu cevapları
  0 Takipçiler
   
  En çok tepki verilen yorum
  En yeni yorum dizisi
  21 Yorum yazarları
  berfinnMühendisbeynurCemallettinMurathan Son yorum yazarları
    Abone ol  
  Bildir
  nur
  Ziyaretçi
  nur

  Merhaba biliyorum çok zor fakat 74 tyt 56 59 arası AYT ile eşit ağırlıkta geçen yıli sıralamalara göre çok büyük oynama olur mu atarsa 20k 20k ya doğru bi gerileme olabilir mi

  Cemallettin
  Ziyaretçi
  Cemallettin

  Burayada yazıyorum. Twittera girin son 10 yılın en zor sınavı, dh ye girin son 10 yılın en kolay sınavı :DD Sosyal dışında sınavın kolay bir yanı yoktu.

  Murathan
  Ziyaretçi
  Murathan

  Gerçekten sınav çok kolaydı, yığılma çok olacak

  Kerem
  Ziyaretçi
  Kerem

  2020 En rahat çözdüğüm sınavdı ya kolaydı ya da süre artık fazla geldi sıralamalar karışacak yığılma olacak tabi yarın beklenmedik bir sürpriz olmazsa

  Alp
  Ziyaretçi
  Alp

  Lütfen cevap verirseniz sevinirim. TYT 55 AYT 40 net yapıyorum KIRIKKALE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ gelebilme durumu var mı?

  Ezgi
  Ziyaretçi
  Ezgi

  sınavda bu şekilde yaparken zaten kazandın gitti. Bavulunu topla

  Meamet
  Ziyaretçi
  Meamet

  Ben sayısal öğrencisiyim 2000 sıralama çıktı sayısaldan bunlar neye göre belirleniyor acaba?

  berfinn
  Ziyaretçi
  berfinn

  bildiğim kadarıyla sorular önemli mesela mat ta eleyici zor bir soruda yaptığın bir net sıralamada binlerce kişinin önüne geçirebilirmiş

  Okssan
  Ziyaretçi
  Okssan

  Merhaba ben tyt 100 ayt 75 net Cerrahpaşa tıp gelir mi acaba cevap verirseniz çok sevinirim. başarı puanım 100

   Puanlar.net - Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz. | 2016-2020