YKS Puan Hesaplama

YKS Puan Hesaplama
08.02.2021
0
A+
A-

YKS yükseköğretime geçiş yapmak isteyen öğrencilerin ya da mezunların girdiği bir sınav türüdür. YKS puan hesaplama işlemi hem denemelerdeki netler hem de diploma puanı ile gerçekleştirilir.
Puan hesaplamasında sınava giren öğrencilerin doğru ve yanlış sayıları belirlenir. Kural gereği 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için doğru sayısından yanlış sayısının 1/4’ü çıkarılır her ders için böylelikle ayrı net hesaplanır.
YKS sınavında ya da ilgili denemede öğrencilerin ham puanları ile birlikte standart sapma oluşturulur.

Ortaöğretim Başarı Puanı

YKS Puan Hesaplama için denemede bulunan bölümlerden en az 0,5 puan alınması gerekir.
Her öğrencinin mezuniyet puanını belirten ortaöğretim başarı puanına kısaca OBP adı verilir, 100 puan üzerinden hesaplanır ve diploma ile birlikte öğrencilere verilir.
YKS Puan Hesaplama işleminde yüksek not 100 olduğundan dolayı orta öğrenim başarı puanı en fazla 500, en düşük 50 olmasından kaynaklı olarak en az iki şekilde hesaplanır.
Ortalaması 50’nin altında kalan ortaöğretim başarı puanı hesaplamalarda 250 puan olarak işleme alınır. YKS puan hesaplamaların da TYT, AYT ve YDT puanları baz alınır.

blank

Net Sayısı

Temel yeterlilik testinde 1 net yaklaşık 3 puan getirir. Türkçe 3.20 puan getirirken sosyal bilimler 3.03 puan getirir.
Temel yeterlilik sınavı temel matematik 1 net için 3,72 puan, tyt fen bilimleri için 3,49 puan getirir. YKS 400 puan için yapılması gereken net;
• Türkçe 35
• Sosyal bilimler 15
• Matematik 35
• Fen bilgisi 5 net, 400 tyt puanı getirir.

180 Baraj Puanı

Bir Türkçe neti ile bir matematik neti aynı puan anlamına gelir, bir sosyal neti ile bir fen neti de aynı puan getirir.
2,5 milyondan fazla öğrencinin girdiği YKS sınavında lisans programlarını tercih etmek için ilgili puan türü 180 baraj puanını aşmalıdır.
YKS Puan Hesaplama , temel yeterlilik testi, alan yeterlilik testi ve yabancı dil test sınavları için belirlenen standart puanlara ve test bölümlerinin ağırlıklarına göre yapılır.
Puan hesaplama için testlerdeki bölümlerden en az 0,5 ham puan alınması zorunludur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.