YKS ile YGS-LYS arasındaki farklar nelerdir?

  898
  A+
  A-

  Yeni sistem ile önceki sistem arasındaki farklılıklar nelerdir? Bunu 2 şekilde inceleyebiliriz.

  1. Sınavın uygulanışı bakımından
  2. Sınavın içeriği ve soru sayısı bakımından

  Şimdi bu farkları inceleyelim.

  Sınavın uygulanışı bakımından

  Yukarıdaki tabloda belirtildiği gibi eski sınav sisteminin Mart-Haziran ayında yapıldığı, 3 hafta sonunun kullanıldığı, 3 gün sınavların yapıldığı, toplam 6 oturumda gerçekleştiği ve 18 puan türü ile gerçekleştiği görülmektedir. Eski sınav sisteminde Baraj Puan 150/180 puan olarak baz alınmıştır.

  Yeni YKS sisteminde ise sınavın haziranda yapılacağı (23-24 Haziran 2018), 1 hafta sonunda yani tek günde yapılacağı, toplam 3 oturumda ve toplam 5 puan türünde puanlama yapılması planlanmaktadır. Yeni sınav sisteminde Baraj Puan 150/180 puan olarak baz alınmıştır.

  Sınavın içeriği ve soru sayısı bakımından

  Önceki sistemde yani YGS’de öğrenciler toplam olarak 160 soru cevaplamak zorundaydılar,Bunlar Matematik-Türkçe-Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testi idi. Yeni sistemde bu sayı 80 e indirilmiş olup sadece Temel Matematik ve Temel Türkçe konularına indirgenmiştir. Yani yeni sistemde ilk oturumda Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Testi YOKTUR.

  Yine aynı şeklide önceki sistemde yani LYS de öğrenciler bölümlerine göre toplam 340 soru cevaplamak zorundaydılar, Yeni sistemde soru sayıları toplam da 160’a indirilmiştir. Puan türlerine göre öğrenciler bölüm testlerini çözeceklerdir.

  Puan Türlerine Göre YKS Puan Hesapları Nasıl Yapılacak?

  Bu sorunun cevabı için hesaplama bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Yeni sistemde toplam olarak 5 puan türü olacak. Bu puanlar aşağıda belirtilmiştir.

  Dil Puanını hesaplamak için Tıklayın

  TYT Puanını hesaplamak için Tıklayın

  Tüm Bölümlerin bir arada hesaplandığı YKS (AYT-TYT) PUAN HESAPLAMA yapmak için Tıklayın

   

   

   

  reklam

  Kimler Neler Demiş?

  avatar
  Fotoğraf ve Resim Dosyası
   
   
   
    Abone ol  
  Bildir