LGS (Liselere Giriş Sınavı) Sonuçları Açıklandı

LGS (Liselere Giriş Sınavı) Sonuçları Açıklandı
26.07.2021
0
A+
A-

Lise adayları, birincil yerleştirme sonuçlarını meb.gov.tr üzerinden öğrenebilirler. Lise tercihinde bulunan öğrenciler, yerleşme sonuçlarını siteye girip TC kimlik numaraları ve doğum tarihleri ile kolayca öğrenebilirler. linkinden sonuçlara ulaşabilirsiniz.

İlk sonuçlara göre tercih yapan öğrencilerin 168 bin 924’ü sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirildi. Böylece sınavla öğrenci alan kurumların doluluk oranı %95,22’ye ulaştı. Sınavlı okulların yüzde 95’i doldu. Sınavsız yerleştirmede öğrencilerin yüzde 92’si ilk üç tercihinden birisine yerleşti. Sınavsız yerleştirmede istenilen okul türlerine yerleşme oranları yükseldi. LGS tercih sonuçları öğrenme sayfası ve boş kalan 8 bin 486 kişilik kontenjan için nakil tarihleri belirlendi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, süreç sonunda herkesin yerleşeceğini söyledi.

YERLEŞTİRME SONRASI NAKİL DÖNEMİ 

Yerleştirme sonuçlarının ve boş kontenjanların belirlenmesiyle birlikte nakil dönemi tercihleri başlayacak. İlk nakil tercihleri için yerleşemeyen ve nakil isteyen öğrencilere 4 gün süre tanınacak. İlk nakil işlemlerinin sonuçlarından sonra ikinci nakil işlemler için de 4 gün süre ayrılacak. 2’nci Nakil Dönemi sonuçlarının ilanından sonra boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için yerleştirme başvurularının alınması işlemi, İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından başlatılacak.

NAKİL DÖNEMLERİ HANGİ TARİHLERDE OLACAK ? 

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

 

Yazar: Nursima Zeynep Tekin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.