YKS Sınav Sonuçları ne zaman açıklanacak?

  1.219
  A+
  A-

  Güncellenen yeni sınav sistemi ile üniversitelere giriş için önce TYT, sonra ise AYT isimli yeni sisteme dayalı sınavlar kabul edilmiş oldu. Özellikle dört yıl süre ile eğitim veren fakültelerde okumak isteyen öğrenciler, sınav sisteminin ve içeriğinin ne olduğunu öğrendikleri anada, bu kez de ilk olarak sınav tarihlerini ve bilhassa sınav sonuçlarının açıklanması için ön görülen tarihleri merak etmektedirler.

  Yerleştirme takvimi içinde yer alan ve sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süresinin başlaması ile devam eden bu süreç, hali ile öğrenciler açısından son derece gerilimli bir dönemi ifade etmekte ve hep bir ağızdan ne zaman sorularının sorulması yol açmaktadır. 23 ve 24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın başvuruları; 1 Mart 2018 ile 21 Mart 2018 tarihlerinde alınacaktır.

  Daha önce, bu yıl üniversite giriş sınavlarının açıklanması için ÖSYM’nin öngördüğü süre ise bir ayın üzerine çıkacağı şeklinde yorumlanmıştı. Bu tahminin doğruluğu, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile doğruluk kazandı ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih de kesinleşmiş oldu. ÖSYM’nin kendi internet sitesinde de yayınladığı resmi açıklamaya göre; “YKS sonuçlarının”, “31 Temmuz 2018” tarihinde açıklanacağı karara bağlanmış oldu.

  YKS sonuçları”, “31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak

  Bu açıklama üzerine büyük bir sabırsızlık ile gelecek haberleri bekleyen öğrencilerin ve ailelerinin yüreklerine de su serpilmiş, merakları giderilmiş oldu. Tercih zamanı için önlerinde bir aydan daha uzun bir zaman dilimi olan üniversite adayı öğrenciler, biraz da sınavlarının nasıl geçtiği ile ilgili kendi çıkarımlarının da verdiği tahmine dayalı izlenimler sayesinde; gelebilecek muhtemel puanlar ile girmek istedikleri üniversiteler ve bölümlere dair bir tercih listesi hazırlamak için yeterli vakte sahip olacaklardır. Haziran ayının 23 ve 24’ünden itibaren başlayacak olan ve sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe olan 31 Temmuz’a dek sürecek gergin dönem, öğrenciler açısından sonraki iki haftayı da tercihler ile dolduracak; tercih sonuçlarının açıklanmasına kadar sürecek yeni bir meraklı dönemi de başlatmış olacaktır.

  Subscribe
  Bildir
  guest
  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments