Üniversiteye girişte, puan türlerindeki test ağırlıkları (YKS-TYT)

  970
  A+
  A-

  Puan türlerinin yer aldığı Yükseköğretim Kurumları Sınav (YKS) Sistemi’ne ilişkin 4 Ocak 2018 tarihinde yeni bir açıklama geldi. Bu açıklamayla Üniversiteye girişte, puan türlerindeki test ağırlıkları belli oldu

  36. TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin ağırlıkları ne olacaktır?

  TYT’de her bir test, daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olacaktır. Dolayısıyla TYT sınavında, Türkçe testinin ağırlığı %33, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %17, Temel Matematik testinin ağırlığı %33, Fen Bilimleri testinin ağırlığı ise %17’dir.

  TYT Testlerin Ağırlıkları (%)
  Puan

  Türü

  TürkçeSosyal BilimlerTemel MatematikFen Bilimleri
  TYT33173317

  37. Sözel puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının birinci oturumda (TYT) ve ikinci oturumda (AYT) yer alan testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

  Sözel puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

  AYT’de aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin ağırlığı %30, Sosyal Bilimler-2 testinin ağırlığı %30 olmak üzere AYT’nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

  LİSANS YERLEŞTİRME
  Testlerin Ağırlıkları (%)
  TYTAYT
  Puan

  Türü

  TürkçeSosyal

  Bilimler

  Temel

  Matematik

  Fen

  Bilimleri

  Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1Sosyal Bilimler-2
  Türk Dili ve

  Edebiyatı

  Tarih-1Coğ.-1Tarih-2Coğ.-2Felsefe

  Grubu

  DİKAB
  SÖZ13713718758895

  38. Sayısal puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

  Sayısal puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

  AYT’de ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Matematik testinin ağırlığı %30, Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinin ağırlığı %10 olmak üzere, AYT’nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

  LİSANS YERLEŞTİRME
  Testlerin Ağırlıkları (%)
  TYTAYT
  Puan

  Türü

  TürkçeSosyal

  Bilimler

  Temel

  Matematik

  Fen

  Bilimleri

  MatematikFen Bilimleri
  MatematikFizikKimyaBiyoloji
  SAY13713730101010

  39. Eşit Ağırlık puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

  Eşit Ağırlık puan türü ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

  AYT’de ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Matematik testinin ağırlığı %30, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinin ağırlığı %30 olmak üzere AYT’nin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

  LİSANS YERLEŞTİRME

  Testlerin Ağırlıkları (%)

  TYTAYT
  Puan

  Türü

  TürkçeSosyal

  Bilimler

  Temel

  Matematik

  Fen

  Bilimleri

  MatematikTürk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1
  MatematikTürk Dili ve

  Edebiyatı

  Tarih-1Coğrafya-1
  EA137137301875

  40. Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarının, TYT’de ve AYT’de testlerin ağırlıkları ve katkısı ne olacaktır?

  Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe testinin ağırlığı %13, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı %13 ve Fen Bilimleri testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40;

  Yabancı Dil oturumunda ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Yabancı Dil testinin ağırlığı %60, Yabancı Dil testinin yerleştirme puanına katkısı %60’dır. Testlerin ayrıntılı olarak ağırlıkları tabloda gösterilmiştir.

  LİSANS YERLEŞTİRME
  Testlerin Ağırlıkları (%)
  TYTYabancı Dil
  Puan

  Türü

  TürkçeSosyal BilimlerTemel MatematikFen BilimleriYabancı Dil
  DİL13713760

  41. Yabancı Dil oturumunda hangi testler yer alacaktır?

  Bu sene bir ilk olarak İngilizce, Almanca, Fransızca testlerine ek olarak yabancı dil oturumunda Arapça ve Rusça testleri de yer alacaktır. 2017-2018 eğitim öğretim yılı verilerine göre; ortaöğretim sistemimizde yabancı dil eğitimi verilen ilk beş dil İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusçadır. Dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu olarak bu beş dil, dil sınavı kapsamına alınmış bulunmaktadır.

  42. İlk kez 2015 ÖSYS’de uygulanmaya başlayan ve 2016 ÖSYS’de de devam eden bazı programlar için başarı sırası şartı bu yıl da devam edecek midir?

  Evet, devam edecektir. Önceki yıllarda belirlenen asgari başarı sırası şartlarında bu yıl bir değişikliğe gidilmemiştir.

  Tıp programlarında Sayısal puan türünde başarı sırası 40 bin,

  Hukuk programlarında Eşit Ağırlık puan türünde başarı sırası 150 bin,

  Mühendislik programlarında Sayısal puan türünde başarı sırası 240 bin,

  Mimarlık programlarında Sayısal puan türünde başarı sırası 200 bin,

  Öğretmenlik programlarında başarı sırası 240 bindir.

  Vakıf Yükseköğretim Kurumları, ilgili programlar için belirlenen asgari başarı sırası şartının daha üzerinde bir başarı sırası şartı belirleyebilecektir.

  reklam

  Kimler Neler Demiş?

  avatar
  Fotoğraf ve Resim Dosyası
   
   
   
    Abone ol  
  Bildir