TYT Sınavına Yönelik Örnek PISA Soruları

ÖSYM Başkanı, Yenilenen TYT ve YKS sınavıyla ilgili olarak, üniversiteye giriş sınavıyla ilgili olarak, PISA’da olduğu gibi formülün sorunun içerisinde gömülü olduğu sorular hazırlanacağını söyledi. Şimdi sizlere örnek PISA sorularını yayınlıyoruz.

TYT deki amacın artık öğrencilerin günlük yaşamda karşılaştığı sorulara karşı kullanım becerilerini ölçen bir sınav haline dönüşüyor, gerçi ALES sınavını incelediğimizde bu sorulara yabancı olmadığımızı da belirtmek istedik. Çünkü ALES sınavındaki soruların %80 lik bölümü PISA tarzında sorulardan oluşuyor.

PISA nedir? 
Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır.

PISA’nın amacı nedir?
PISA’nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır.

PISA neyi ölçmektedir?
PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.
PISA araştırmasında kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

ÖRNEK PISA SORULARI

PISA’nın önceki döngülerde  yayımlanan sorulara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

        * Okuma becerilerinde alanında açıklanan sorulara ulaşmak için tıklayınız.

        * Matematik okuryazarlığı alanında açıklanan sorulara ulaşmak için tıklayınız.

        * Fen okuryazarlığı alanında açıklanan sorulara ulaşmak için tıklayınız. 

        * Problem Çözme alanında açıklanan sorulara ulaşmak için tıklayınız. 

 


TYT Sınavına Yönelik Örnek PISA Soruları hakkında genel değerlendirme

TYT Sınavına Yönelik Örnek PISA Soruları

Öğrenci Bilgilendirmesi
Doğruluk Yüzdesi

Puan

TYT Sınavına Yönelik Örnek PISA Soruları hakkında genel değerlendirme

Kullanıcı Oyu: İlk değerlendirmeyi siz yapın !

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yamur dedi ki:

    cevaplar nerede

Yorum Yaz