YKS PUAN HESAPLAMA
2021 YKS (TYT-AYT) Puan Hesaplama (ÖSYM),YKS (TYT-AYT) Sıralama Hesaplama ÖSYM,Bu tabloda 2018 - 2019 ve 2020 yılı ÖSYM Yığınsal Puan dağılımları ve başarı sıralamaları bulunmaktadır. 2021 YKS'ye girecek olan adaylar bu yığınsal tablolara bakarak yks puan hesaplaması yapabilirler.
Diploma Notu (100 üzerinden):
TYT Puan Hesaplama
Temel Yetenek Testi Soru Dağılımları Doğru Sayısı Yanlış Sayısı Net
Temel Türkçe (40)
Sosyal Bilimler (20)
Temel Matematik (40)
Fen Bilimleri (20)
Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler - 1 Sınavı
Alan Yetenek Testi Soru Dağılımları Doğru Sayısı Yanlış Sayısı Net
Türk Dili ve Edebiyatı (24)
Tarih - 1 (10)
Coğrafya - 1 (6)
Sosyal Bilimler - 2 Sınavı
Alan Yetenek Testi Soru Dağılımları Doğru Sayısı Yanlış Sayısı Net
Tarih - 2 (11)
Coğrafya - 2 (11)
Felsefe Grubu Dersleri (12)
DKAB (6)
Matematik ve Fen Bilimleri Sınavı
Alan Yetenek Testi Soru Dağılımları Doğru Sayısı Yanlış Sayısı Net
Matematik Testi (40)
Fizik Testi (14)
Kimya Testi (13)
Biyoloji Testi (13)


TYT-AYT Puanları
Puan Türü Ham Puanı Yerleştirme Puanı
TYT
SAY
SÖZ
EA
Başarı Sıralamaları
Puan Türü 2018 Sıralaması 2019 Sıralaması 2020 Sıralaması
TYT
SAY
SÖZ
EAYKS Puan Hesaplama

YKS Puan Hesaplama sistemimizi kullanarak 2019-2020 verilerine göre 2021 YKS puanınızı ve sıralamanızı hesaplayabilirsiniz. YKS puan hesaplama ÖSYM’nin yayınladığı yığınsal puan dağılımları kullanılarak hazırlanmıştır.Yığınsal dağılıma uygun olarak yine ÖSYM raporlarına göre başarı sıralaması sistemi hazırlanmıştır. YKS sınavı TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşmaktadır. İlk oturum olan TYT (Temel Yetenek Testi) sınavına herkes girmek zorundadır. 2. oturum olan AYT (Alan Yetenek Testi) sınavına ise sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinde okuyan ve/veya mezun olan öğrenciler girebilir. YDT (Yabancı Dil Testi) sınavına ise dil öğrencileri girmektedir.

YKS puanının hesaplamasında hangi kriterler olacaktır?

YKS puanlarının hesaplanmasında şu kriterler göz önüne alınacak. Doğru bir hesaplama için mutlaka TYT doğru ve yanlışları girin. Belirli yüzdelerle puan hesabınız yapılacaktır.
EŞİT AĞIRLIK PUANI : TYT TESTİ + EDEBİYAT/SOSYAL BİLİMLER 1 + MATEMATİK - Diğer puanları dikkate almayın
SÖZEL PUANI : TYT TEST + EDEBİYAT/SOSYAL BİLİMLER 1 + SOSYAL BİLİMLER 2 - Diğer puanları dikkate almayın
SAYISAL PUANI : TYT TEST + FEN BİLİMLERİ + MATEMATİK - Diğer puanları dikkate almayın
SIRALAMA: Sıralamalar ÖSYM'nin yığınsal tablosuna uygun olarak hazırlanmıştır. Çıkan sıralamalar aralık sıralamalarıdır, %100 ÖSYM ile uyumlu puan sistemidir.

YKS'de hangi testler yer alacaktır?

Şimdi bu soruya cevap arayalım. TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

TYT, AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için ne kadar ham puan alınmalıdır?

TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.Yani doğru yanlış sayısı hesaplandığında en az 0,5 net olması gerekir.

YKS’de baraj puanı var mı?

Evet var. TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT’de 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir.TYT puanlı bölümler için TIKLAYINIZ. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir.AYT puanıyla öğrenci alan bölümler için TIKLAYINIZ.

Hem 2020-TYT puanım 200’ün üzerinde hem de 2021-TYT’ye girmek istiyorum, mümkün mü? Bu durumda hangi puanım geçerli olacak?

2020-TYT puanı 200’ün üzerinde olan adaylar istedikleri takdirde başvurularını yaparak 2021 TYT’ye de girebilirler. 2020-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların puanı kılavuzda ayrıntılı olarak belirtildiği şekilde dönüştürülerek adayın Dönüştürülmüş Puanı bulunacaktır. Hem 2020-TYT sınavına girerek Dönüştürülmüş Puanı olan hem de 2021-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek olan puanı, adayın 2021-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.

YKS testlerinin ham puanları (netleri) nasıl hesaplanıyor?

YKS testlerinin ham puanları her bir test için doğru cevap verilen soru sayısından yanlış cevap verilen soru sayısının dörtte birinin çıkarılması suretiyle hesaplanmaktadır. Örneğin TYT Matematik tesinde 22 doğru 2 yanlış yapan bir adayın TYT Matematik ham puanı aşağıdaki şekilde hesaplanabilir: TYT Matematik Ham Puanı = 22 - (2 / 4) = 21,5 Net

YKS puan hesabında hangi yıl verilerini baz alıyorsunuz?

Bizler daha net bilgileri almanız için ÖSYM tarafından yaınlanan Yığınsal Puan Tablolarını baz alarak hem puan hesaplamasını hemde sıralamalarınızı hesaplatıyoruz. Yukarıda YKS Puan Hesaplaması ve Sıralamanızı 2018 - 2019 ve 2020 yılı verileri baz alınarak hazırlanmıştır. 2021 yılı verileri olmadan bir hesap yapılmasının bizler ve sizler için etik olmadığını düşünüyoruz.