Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Yüksek lisans ve doktora yapmak memura ne fayda sağlar?

Yüksek lisans ve doktora yapmak memura ne fayda sağlar?

Öncelikle bir fayda sağlamasından çok eğitimin her zaman faydalı olduğunu söylemek istiyoruz, ancak amaçlara göre bu eğitim alma olayı biraz değişiyor… terfi, görevde yükselme, yer değiştirme, maaş artışı gibi gibi….

Memuriyete girmeden önce ya da memurlukları sırasında, yüksek lisans veya doktora yapan memurlar, bu eğitimleri nedeniyle çeşitli haklardan yararlanırlar. Gördükleri bu eğitimler nedeniyle çeşitli haklardan yararlanmalarında,  bazen görülen eğitimin memurun mesleği (lisans eğitimi) ile ilgili alanda olması şartı aranırken, bazı durumlarda ise bu şart aranmamaktadır.

Yüksek Lisans (master) yapılması

-Memurluğa girmeden önce veya memuriyet sırasında yüksek öğrenim üstü yüksek lisans derecesi almış olanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır.

-Yüksek lisans yapmış olmak, görevde yükselme eğitimine alınma ve sınav değerlendirmelerinde kullanılan Personel Değerlendirme Formundaki puanlamada,  lisans mezunlarına göre daha yüksek puan almayı sağlar.

-Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında lisansüstü öğrenim görmüş olanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

Doktora yapılması

-Meslekleri ile ilgili öğrenim dalında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır. Yüksek lisans yapılması nedeniyle daha önce bir kademe ilerlemesinden yararlanılmış olunması halinde ise sadece iki kademe ilerlemesi uygulanır. Ancak her iki halde de, doktora öğreniminin, ilgililerin lisans eğitimleri ile ilgili öğrenim dalında olması gerekir.  (1 derece yükselmesinin maaşa etkisi konulu haberimiz için tıklayınız…)

-Doktora öğrenimini bitiren personel için, atama yapılacak görev için aranan hizmet süresi ve öğrenim şartını taşımaları kaydıyla, uzman veya aynı düzeydeki görevler ile daha alt görevlere yapılacak atamalarda, görevde yükselme sınavına girme şartı aranmaz.

-Doktora yapmış olmak, görevde yükselme eğitimine alınma ve sınav değerlendirmelerinde kullanılan Personel Değerlendirme Formundaki puanlamada,  yüksek lisans yapmış olanlara göre daha yüksek puan almayı sağlar.

-Doktora öğrenimini bitirmiş olanlar, unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimle kazandıkları görevlere atanabilirler.

-Tıpta uzmanlık mevzuatı hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personelin aynı dallarda doktora belgesi almaları halinde haklarında daha yüksek; ek gösterge, nöbet ücreti göstergesi, yan ödeme ve özel hizmet tazminatı rakamları uygulanır.

-Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında doktora derecesi bulunanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.