Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

YKS’yi kazanmak için ders çalışma programı şart!

YKS’yi kazanmak için ders çalışma programı şart!

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı‘na aylar kala adayların heyecanı da dorukta. Bundan sonraki yaşamlarını, mesleklerini, kısacası geleceklerini belirleyecek olan üniversite sınavlarına ne kadar düzenli, programlı ve iyi hazırlanılırsa, kazanma şansı da o derece yüksek. Eğitim uzmanları, üniversite sınavlarına hazırlanan adayların, 5 sene sonra ne yapmak istediklerinden emin olmaları gerektiğini, bunu belirlerken de yeteneklerini göz ardı etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Gelecekte yapmak istediği mesleği ve hedeflerini tespit eden öğrenci, hangi derslere ne kadar çalışması gerektiğini de bildiğinden, kararsızlığa düşmez ve dolayısıyla vakit kaybetmez. Her işte olduğu gibi üniversite sınavları öncesinde de öğrencilerin hedeflerine ulaşmak için öncelikle planlı çalışması gerekiyor. Çünkü ders çalışmak, plan ve program olmadan devam ettirilemeyecek olan bir faaliyettir. Planlı çalışmak önemlidir ve plan yapmak öğrenciye çok şey kazandırır. Ders çalışma programını yapan öğrenci, hedefine ulaşmak için izleyeceği yolu bildiğinden her şeyden önce vicdanen rahat ve huzurlu olur. Program yapan öğrenci, hangi derse ne kadar çalışacağını bildiği için paniğe kapılmaz. Bir derse çalışırken, aklı diğer derste kalmaz. Dolayısıyla dikkati dağılmaz. Program yapan ve odasına asan öğrenci, sürekli hedeflerini hatırlar ve hayatını disipline sokar. Program yapan öğrenci “bugün ne çalışacağım ?” diyerek kararsız kalmaz ve vakit kaybetmez.

Öğrenciler ders çalışma programı hazırlarken eve geliş ve yemek vakitlerini kendilerine göre ayarlayabilir. Ancak etüt ve molalar, birbirleriyle orantılı olmalıdır. Bir saat çalışan öğrenci; 10 dakika, 1.5 saat çalışan öğrenci; 15 dakika, 2 saat çalışan öğrenci, 20 dakikada dinlenir. Öğrenciler, dikkatlerini toplayabildikleri süreye göre bu etütlerden birisini tercih edebilir. Aşağıda verilen örnek programda dershaneye ya da okula giden bir öğrenci esas alınmıştır. Öğrenci eğer evde ise, sabah erken kalkmalı ve etütlerini buna göre ayarlamalı.

ÖRNEK PROGRAM

15:00 Eve geliş
15:00-16:00 Yemek ve dinlenme molası
16:00-17:30 Etüt
17:30-17:45 Mola
17:45-19:15 Etüt
19:15-20:15 Akşam yemeği
20:15-21:45 Etüt
21:45-22:00 Mola
22:00-23:30 Etüt
23:30 Serbest zaman


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.