YKS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

    548
    A+
    A-

    Merakla beklenen 2018 YKS Yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Üniversite adayları sonuçları osym.gov.tr sitesinden öğrenebilirler. 2018 YKS Sonuçları ile birlikte sayısal bilgilerde açıklandı.YKS sınavına ilişkin sayısal bilgiler aşağıda verilmiştir.

    2018 Üniversitelere göre puanlar için TIKLAYINIZ

    2018 4 yıllık bölümlerin taban puanları için TIKLAYINIZ

    2018 2 yıllık bölümlerin taban puanları için TIKLAYINIZ

    2018 YKS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler
    Tablo 1. Tercih Yapma Hakkına Sahip Olan ve Tercih Yapan Aday Sayıları
    LiseMeslek LisesiToplam
    Tercih Yapma Hakkı Olanlar1.069.953679.1911.749.144
    Tercih Yapanlar715.058491.7531.206.811
    Tablo 2. Örgün Yükseköğretim Programlarının Kontenjanları ve Yerleşen Aday Sayıları
    LisansÖnlisansToplam
    KontenjanYerleşenBoşKontenjanYerleşenBoşKontenjanYerleşenBoş
    Devlet Üniversiteleri384.448326.34158.107279.231257.23521.996663.679583.57680.103
    Vakıf Üniversiteleri85.72262.19123.53170.78556.37714.408156.507118.56837.939
    K.K.T.C.
    Üniversiteleri
    13.0385.8337.2054.7632.3452.41817.8018.1789.623
    Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler1.423580843808001.503660843
    Toplam484.631394.94589.686354.859316.03738.822839.490710.982128.508
    Tablo 3. Öğrenim Durumuna Göre Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları
    YKS’ye Başvuran Aday SayısıYerleşen
    LisansÖnlisansA.Ö.F.Toplam
    Son Sınıf Düzeyinde954.353180.069112.06117.453309.583
    Önceki Yıllarda Yerleşmemiş791.929155.627135.92360.924352.474
    Daha Önce Yerleşmiş397.61429.85740.68135.861106.399
    Bir Yükseköğretim Programını Bitirmiş191.64426.16821.89521.58569.648
    Yükseköğretimden Kaydı Silinmiş45.8723.2245.47710.43519.136
    Toplam2.381.412394.945316.037146.258857.240

    Tablo 4. Okul Türlerine Göre Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları

    Okul TürüYKS’ye
    Başvuran Aday Sayısı
    Yerleşen
    LisansÖnlisansA.Ö.F.Toplam
    Lise423.27137.98448.14754.731140.862
    Lise (Yabancı Dil
    Ağırlıklı)
    8.5951.5809529773.509
    Özel Lise158.13549.70118.2682.20770.176
    Anadolu Lisesi539.092159.63462.2459.512231.391
    Yabancı Dilde Eğitim Veren Özel Lise75.91230.3706.3951.20837.973
    Fen Lisesi32.53916.7803119417.185
    Özel Fen Lisesi8.4964.877131545.062
    Askeri Lise7592394926314
    Akşam Lisesi5822711
    Özel Akşam Lisesi5.7571415714731.185
    Sosyal Bilimler Lisesi3.1502.03159212.111
    Spor Lisesi4.5405835987504
    Polis Koleji294107193129
    Güzel Sanatlar Liseleri5.996195514154863
    Öğretmen Liseleri26.77011.6581.80769514.160
    İmam Hatip Liseleri234.65737.08730.49521.45389.035
    Ticaret Meslek Liseleri88.5585.22315.1298.58128.933
    Teknik Liseler65.4065.72413.6625.76425.150
    Endüstri Meslek Liseleri144.8184.05318.24811.89434.195
    Kız Meslek Liseleri99.0856.75617.0629.70833.526
    Sağlık Meslek Liseleri89.2639.68419.8008.65938.143
    Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri10.1296932.1051.0693.867
    Sekreterlik Meslek Liseleri2732813
    Astsubay Hazırlama Okulları454584454156
    Diğer Meslek Liseleri355.45910.28759.6608.79378.740
    Diğer1922012647
    Genel Toplam2.381.412394.945316.037146.258857.240

    reklam

    Kimler Neler Demiş?

    avatar
    Fotoğraf ve Resim Dosyası
     
     
     
      Abone ol  
    Bildir