YKS Ek yerleştirmede kayıt hakkı kazanan adaylardan istenilen belgeler

YKS Ek yerleştirmede kayıt hakkı kazanan adaylardan istenilen belgeler
20.09.2019
0
A+
A-

19.09.2019 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanan YKS Ek Yerleştirme sonucu açıklandı. Şimdi kayıt için hak kazanan öğrenciler kayıtlarını nasıl yapacak? Kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

YKS Ek Yerleştirmede kayıt hakkı kazanan öğrencilerden belirli belgeleri hazırlayıp teslim etmeleri beklenecek. İşte, o belgelerin listesi;

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

HANGİ PUAN TÜRÜNE GÖRE ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRMESİ YAPILIYOR?

YKS sistemi gereğince adaylar ilk oturum olan TYT puanı ile sadece 2 yıllık yani önlisans bölümlerini tercih edebiliyorlar. 4 yıllık yani lisans bölümlerine gitmek isteyen adaylar ikinci oturum olan AYT sınavının puanı baz alınıyor.

Üniversite Taban Puanları için TIKLAYINIZ

2 yıllık bölümlerin taban puanları için TIKLAYIN

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları için TIKLAYINIZ

YKS Ek Yerleştirmede oluşan Taban Puanları için TIKLAYINIZ

YKS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

ÖSYM tarafından 05-11 Eylül 2019 tarihinde Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek  tercih işlemleri tamamlandı. Sonuçlar geçtiğimiz dönemde olduğu gibi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığını internet sitesinde yayımlandı. (19.09.2019 tarihinde) Sonuc.osym.gov.tr sayfasında “TC Kimlik No” ve “Şifresini” giren adaylar YKS ek yerleştirme sonuçlarını öğrenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.