Puanlar.net Hoşgeldiniz, 16 Ekim 2018

YGS Sınavında Bilen Değil Heyecanını Kontrol Edebilen Kazanıyor

YGS Sınavında Bilen Değil Heyecanını Kontrol Edebilen Kazanıyor

Bildiğimiz üzere geçtiğimiz aylarda bir YGS sınavını daha atlattı öğrenciler ve doğal olarak yeni adaylar şimdiden stres olmaya, ”Konular yetişecek mi?”, ”Süre bana yetecek mi?” tarzı komplekslere girmeye başladılar. 160 sorunun sorulup (Türkçe 40, Tarih 15, Coğrafya 12, Felsefe 8, Din Kültürü- Felsefe  5, Temel Matematik 40, Fizik 14, Kimya 13, Biyoloji 13) 160 dakikanın verildiği sınavda, bu sene 42 bin kişi sıfır net yaptı.

ÖSYM tarafından hazırlanan soruların geneline bakıldığı zaman, soruların çalışan her öğrenci tarafından yapılabileceği, testlerdeki belirleyici sorular hariç çoğunun orta ve kolay düzeyde olduğu yüksek zümre öğretmenleri tarafından tespit edildi. Peki o zaman 300-400 bin arası öğrencinin barajın altında kalmasının veya istenilen net sayısına ulaşılamamasının temel nedeni ne?

ygs

Öğrencilerin geneline bakıldığında sorunun bilgi eksikliğinden çok zaman ve heyecan olduğu açıkça gözlemleniyor. Öğrencinin verilen süre dahilinde her soruya maksimum 1 dakika ayırması gerekiyor ve sınav heyecanı da eklenince sınav esnasında sürenin düzgün kullanılamaması, sürenin daralmasıyla beraber iyice karabasan gibi üstlerine çöken gelecek kaygısı, öğrencilerin okuduklarını anlayamamasına ve soruyu düzgün yorumlayamamasına sebep oluyor.

2016 YGS sınavında ki istatistiklere göre 61 bin kişinin sınavı ‘Girilmedi’ olarak saptandı. Bu sayının  bir bölümünü sınav esnasında bayılan veya fenalaşan öğrencilerin sınavının geçersiz sayılması hadiseside kaplıyor. 4 senelik bilgi birikiminin 2 sınavda ölçülmeye çalışılması kimilerine göre doğru kimilerine göre saçmalık fakat değişmeyen bir gerçek varsa o da öğrencilerin geleceğini çizebilmesi için bu sınava girmek zorunda olduğu gerçeği.

Peki ne yapılmalı? Uzman psikologların görüşlerine göre öğrencilerin bir kısmı heyecanlarını nefes egzersizleriyle veya otokontrol yaparak dizginleyebiliyor ancak azımsanamayacak bir kitle heyecanını tek başına yenemiyor. Tavsiyeler arasında doktor kontrolünde alınabilecek sakinleştirici ilaçlar var. Ancak bunların bazıları yanlış dozda alındığı zaman ciddi yan etkilere sebep oluyor. Yani, doktor önermediği sürece sakinleştirici almak tehlikeli olabiliyor.

Bu bilgiler ışığında kolayca şunu söyleyebiliriz ki; YGS sınavında bilgiden çok heyecan ve otokontrol önemli. Yeni adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz