Verimli Öğrenme Ortamı Nasıl Hazırlanır

Eğitim bilimcilerin araştırmaları, tam öğrenmenin gerçekleşebilmesi için yapılan çalışmalardır. Bunun oluşabilmesi için etkili ortamları oluşturulmalıdır. Bu ortamlar ise profesyonel kadro ve iyi yapılandırılmış bir program ve tüm bu saydıklarımıza uygun fizik koşullar gerektirmektedir. Bu koşulların oluşması hem öğrenciye hem de öğretmene bağlıdır.

Öğretmen faktörü burada en önemli faktördür. Çünkü bilgiyi doğrudan öğrenciye veren kişi öğretmendir. Bu yüzden öğretmen ne kadar donanımlı olursa öğrenen kişi bilgiyi o derecede hızlı ve kalıcı bir biçimde öğrenmiş olacaktır.

Öğrencinin öğrenme ortamını ailevi faktörler de etkileyebilir. Örneğin öğrencinin çalışma ortamı, öğrenci için okul sonrasında çok önemli bir yer tutar. Okulda öğretmeninden öğrendiği bilgilerin uzun süreli belleğine geçirmesi bu süreçte çok önemli yer tutar. Ayrıca eğitim sürecinde öğrenciye uygulanması gereken durumlar öğrenme sürecini faydalı hale getirebilmektedir. Yaşantıyı harekete geçirmede fırsatların sağlanması, demokratik liderliklerin sağlanması, davranışların ödüllendirilmesi, öğrenme yükümlülüklerinin çok kolay ve zor olmadığı durumlar öğrenme faktörünü ciddi anlamda tetikleyen durumlardan sadece bazılarıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz