Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Bir yıl boyunca hatta bazılarınız çok daha uzun süreler boyunca sırf o sınavlar için çalıştınız. Sevdiğiniz dizileri izlemediniz, bilgisayar oyunları ile zaman harcamak yerine siz daha çok soru çözmeyi tercih ettiniz. O kader anı diye bahsedilen zamanda sınava girdiniz ve ecel terleri döküp, tüm emeklerinizi sergilediniz.

Çoğu öğrenci yapacaklarının tam bu noktada bittiğini sanıyorlar. Ben ise size sınav anından daha önemli. Evet yanlış duymadın daha önemli dedim, tercih ile hayatının hatasını yaptığını söyleyen onlarca öğrenci var. Senin de bu yanlışa düşmemen için sana yapman gerekenleri ufak bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak yapman gereken hedef belirlemek. Şu ana kadar hedefinin olmuş olması lazımdı zaten ancak diyelim ki yok, korkma düşün senin yaparken mutlu olduğun şeyler neler, meslek diye seçeceğin işleri yaparken gerçekten zevk alarak yapabilecek misin bunları düşün ve kararını ver.

Kararlı birisi olduğunu ve hedefinin olduğunu farz ediyorum. Şimdi ise yapman gereken puanına bakmak değildir çünkü her sene sınavın zorluğuna göre puanlar değişir bazı sene sınavlar daha zor olur ve puanlar düşer bazı seneler ise sınav daha basit olur ve puanlar yükselir, senin burada dikkate alacağın nokta ise sıralamadır. Ne olursa olsun sınav zorda olsa, kolay da olsa sıralama değişmez. Unutma sen tercihini yaparken puana göre değil sıralamaya göre yapacaksın.

Üniversite Taban Puanları İçin Tıkla Tüm Bölümler ve Yorumlar

4 Yıllık ( Lisans ) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

 2 Yıllık (Ön Lisans) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

Bir sonra ki adım ise gitmek istediğin üniversiteyi belirlemek, burada dikkat etmen gereken husus ise hem maddi hem de manevi olanakları en iyi şekilde kullanmaktır. Sana il dışında okumak ile, kendi şehrinde okumanın avantajlarını da dezavantajlarını da anlatayım.

Kendi şehrinde okursan; eve geldiğinde hazır bir yemeğin olur, karşında annen veya aile bireylerin olur. Ütüydü, bulaşıktı, çamaşırdı gibi gerçekten önemli sorumluluklardan kurtulursun. Ev veya yurt hatta fatura bile ödemezsin. Tabi ki farklı şehirde okursan bunların tam tersi olacak ancak eğer il dışında okursan kazanacağın bazı şeyler olacak; Arkadaşlarını daha dikkatli seçeceksin, insanlara güvenme, insanları tanıma konusunda daha çok tecrüben olacak, paranı idareli kullanmayı ve ev işlerini yapmayı öğreneceksin birde elbette aile baskısı olmayacak. Tüm bunları göz önünde bulundurup il dışı veya yaşadığın şehirde ki üniversiteleri seçmen gerekiyor.

Ancak eğer tercih listene yazacağın üniversiteleri gidip görme fırsatın varsa kesinlikle gidip kampüsünü görmeni tavsiye ederim. Sonra hiçte resimlerde göründüğü gibi değilmiş diye isyan etme. Ayrıca forumlarda veya sosyal medya hesaplarında o üniversite de o bölümde okuyan öğrencilerle iletişime geç ve bilgi iste. Unutma tecrübe çok önemlidir.

Listeni hazırlarken istediğin üniversiteyi başa yaz ve ihtimali az olanlar diye aşağı doğru sırala. Yeni açılan ve puanı belli olmayan bölümler biraz sürprizdir birkaç tane yazabilirsin ancak sakın güvenip sırtını onlara yaslama yoksa çok sert düşebilirsin. Evet tüm bu dediklerime kulak verirsen inşallah güzel bir üniversite tercihi yapabilirsin.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz