Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

Üniversite Puanları Hangi Durumda Düşer?

Üniversite Puanları Hangi Durumda Düşer?

Her yıl iki milyon civarında adayın, üniversitelere yerleşebilmek için ter döktüğü üniversite sınavları, birkaç yıl öncesinden başlayarak adayların hayatlarını etkilemeye; büyük gün olarak beklenen sınav gününe dek, bu zorlu maraton boyunca sabır ve sebat ile hazırlanmalarına neden olmaktadır. Elbette ki; tüm yaşamlarını etkileyecek olan bir dönüm noktası olarak kabul edilen üniversite sınavları ve akabindeki süreç, paniği bir kenara bırakıp dikkat ile hareket edilmesi gereken bir dönemi ifade etmektedir.

Üniversite göre taban puanlar için tıklayın

4 Yıllık Bölümlerin taban puanları için tıklayın

2 yıllık Bölümlerin taban puanları için tıklayın

Özellikle tercih zamanı geldiğinde, sınav sonuçlarını ellerine alan ve sayısız hesap kitap yapan adaylardan her yıl on binlercesi; tam tercih yaptıkları anda, puanlarının hatırı sayılır bir kısmının kesilip tercih puanlarının eksildiğini fark ederler. Oysa başlangıçta anlamlandıramadıkları bu puan düşüşünün sebebi de yine kendileridir. Bir önceki yıl, aynı süreçte iken heyecan ve paniğe kapılıp yanlış tercih yapmış olmaları, bir sonraki yılı da etkilemekte ve bir sene daha kaybetmelerine neden olmaktadır.

Söz konusu adaylar, sırf tercih yapmak için gitmeyecekleri bir üniversitenin, gitmeyecekleri bir bölümünü, öylesine işte diyerek, tercih listesine eklediklerinde ve tercih sonuçları açıklandığında da o tercihe yerleştirildiklerinde; gitmemeyi seçtikleri anda, bir sonraki yıl, sınava tekrar girdiklerinde aldıkları puanlarının, hangi üniversite ve bölümün tercih edildiğine bakılmaksızın düşürüleceğini dikkate almalıdır!

Genel kurallar çerçevesinde açıklayacak olursak: Herhangi bir lisans bölümüne yerleştirilen ve kayıt olmayıp gitmeyen; yerleştirildiği lisans bölümüne kayıt olup giden, ancak ertesi yıl tekrar sınava giren; yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere yerleşip kayıt olmayan; açık öğretim lisans bölümlerine kayıtlanan ve ertesi yıl yine sınava girip tekrar tercih yapmak isteyen adayların diploma notunda, yerleştirme puanı hesaplanırken %50 oranında kesinti uygulanır. Bu puan düşürme ilkesi, yalnızca bir sonraki yıl için geçerlidir ve bir yıl ile sınırlıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz