Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Üniversite mi meslek seçmek mi?

Üniversite mi meslek seçmek mi?

Sevgili gençler,

Mart ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde bir yandan YKS başvurularıyla uğraşıyor bir yandan da çalışmalarınıza hız verdiğinizi düşünüyorum.

Tabiki bir de baharın getirdiği huzur ve rahatlama….

Ne kadar güzeldir bu havalarda gezmek, dolaşmak ve arkadaşlarla birlikte dışarda vakit geçirmek.. İçinizden bir “ ahhh ” çektiğinizi duyar gibiyim.

Sanırım önümüzdeki ayların ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaya gerek yok. Ama bu zamana kadar içimizde istediği şekilde çalışamamış olan arkadaşlarımız mutlaka vardır. Onlara önerim, olumsuz düşünceleri  bir kenara bırakmaları, her şeyin bitmiş olmadığı ve hala yapılabilecek işlerin olduğudur. En azından YKS sınavında en çok çıkan konular (olmazsa olmaz konular) üzerinde bu aylarda daha çok durabilirsiniz ve kaçırmış olduğunuz konular için de rehber öğretmenlerinizin de yardımıyla bir program yapıp tamamlayabilirsiniz.

Bu zamana kadar çalışmalarını planlı ve programlı yürüten arkadaşlarımıza da ufak bir tavsiyem, değişik yayınların YKS (TYT-AYT) Denemelerini aynen bir sınav disipliniyle çözmeleri olacaktır. Bu sizlere farklı tipte soru tarzlarını görmenizi sağlayacak, hemde 3 saatte masadan kalkmadan soru çözebilme, konsantre olabilme yetinizi arttıracaktır.

Ben aslında bu yazımda biraz meslek ve Üniversite seçimi konusundan bahsetmek istiyorum. Genellikle sınava girecek öğrencilerin “ önce puanımı alayım da sonra puanımın yettiği yerlere göre meslek veya üniversite seçerim ” düşüncesi içinde olduklarını görüyorum. Aslında ben de o mantıkla hazırlanan biri oldum. Evet arkadaşlar neticede bir Yükseköğretim programına yerleşebilmek için 2018 YKS sınavına girmek ve istediğiniz bölüm için belli bir puan ve sıralamaya ulaşmak gerekiyor. Seçeceğiniz bölüm sizi bir meslek sahibi yapacak, ondan para kazanacak, ileride ona göre bir hayat yaşayacak ve belkide hayat arkadaşınızı meslek camiasından seçme imkanınız bile olabilecektir. Sanırım bu kadar önemli bir seçimin sınav bittikten sonra 1 ay içresinde yapılabilecek olmaması gerek. Onun için zaman ayırmaya değer diye düşünüyorum.

Meslek seçiminden bahsedildiği zaman genellikle de tercih dönemlerinde çok sık karşılaşılan “ Meslek seçmek mi yoksa üniversite seçmek mi daha önemli? ” sorusu insanın aklına geliyor.

Bu sorunun cevabı aslında bir kimsenin herhangi bir konuda doğru seçim yapabilmesi için daha doğrusu sağlıklı karar verebilmesi için her şeyden önce ne istediğini bilmesiyle ilgili.

Meslek seçimi yaparken, öncelikle kendinizi iyi tanımanız, sonra meslekler hakkında bilgi sahibi olmanız ve seçmeyi düşündüğünüz mesleğin gerektirdiği özelliklerle kendi kişisel özelliklerinizin uygun olup olmadığını karşılaştırmanız gerekir.

Üniversite seçimi yaparken de birçok öğrencinin yaptığı gibi;

-Mühendislik eğitimi almak istiyorsan mutlaka teknik üniversite olmalı.

-Ya da popülariterisi yüksek olan üniversitelere bir şekilde girelim. Hangi bölüm olursa olsun mantığla yaklaşmanızı önermiyorum. Tabiki Teknik üniversiteler mühendislik alanında kendilerini kanıtlamış olan üniversitelerdir. Ama benim bahsetmeye çalıştığım son dönemlerde üniversitelerimizin sayısı, eğitim kalitesi ve öğrencilere sundukları imkanlar günden güne artmakta. Burada yapılacak en önemli iş sayıları artan bu üniversiter arasından doğru seçim yapmak olacaktır. Bunun içinde şimdiden Üniversitelerin web sitelerini incelemenizi ve hatta bizzat gidip ilgilendiğiniz bölümler veya fakülteler hakkında bilgi almanızı öneriyorum. Sanırım şu sıralar okullar ve dershaneler bu tür organizasyonlar yaparak siz gençlerin doğru bir tercih yapmanız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Ben de size yardımcı olması amacıyla Üniversite seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara değinmek istiyorum. Zaten bu konuları tercih döneminde daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

-Üniversitenin sağladığı burs olanakları nelerdir? Girişte ve okurken ki imkanları (Bursların kesilme durumları)

-Üniversitenin yurtdışındaki Üniversiteler ile bağlantıları. Bu sayede öğrenciler oradaki  “ Uluslararası Akademik Değişim Programları ” çerçevesinde öğrencilerine yurtdışında akademik  ve kültürel deneyimler yaşama olanağına sahip oluyorlar.

-Yatay Geçişler (Fakülte ve bölümler arasındaki geçişler)

-Çift Anadal (ÇAP) ve Yan Dal programları: Hangi bölümler ve fakülteler arasında yapıldığı

-Üniversitenin siz öğrencilere sunduğu laboratuarın sayısı ve niteliği. Üniversiteler teorik  bilgilerin yanında pratik bilgilerin verildiği ve uygulamalı çalışmalarıyla mesleki deneyim kazandıran kurumlar olmalıdır.

-Sosyal ve Kültürel Faliyetler, öğrenci kulüpleri

-Ulaşımı

-Eğitim süresince okutulan dersler ve derslerin içerikleri. (Bu dersler size uygun mu?)

-Vakıf Üniversitesi ise yıllık katkı payları ve ödeme şekilleri.

-Akademik kadrosu. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğretim elemanlarının sayıları.

-Şehir dışından gelecek öğrenciler için barınma ve yurt imkanları.

-Öğretim dili.

Anlaşıldığı üzere sınava hazırlanmakla iş bitmiyor arkadaşlar.

Mutlu bir gelecek için şimdi çalışma ve yorulma zamanı.

Hepinize kolay gelsin….


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.