Puanlar.net Hoşgeldiniz, 25 Nisan 2018

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor, e-kayıt yapılır?

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor, e-kayıt yapılır?

Üniversite öğrencisi adayı binlerce kişi üniversite kayıtları ne zaman, üniversite kayıtları nasıl yapılır, e-kayıt nasıl yapılır, üniversite kayıt belgeleri nelerdir sorularının cevapları

LYS sonuçları açıklandıktan sonra şimdi sıra üniversite kayıtlarına geldi. Üniversiteye girmek isteyen yüz binlerce öğrenci şimdi üniversite kayıtları ne zaman başlıyor, üniversite kayıtları nasıl yapılır, e-kayıt nasıl yapılır, üniversite kayıt belgeleri nelerdir sorularının cevaplarını internetten arıyor. Bulmak istediğiniz o cevaplar…

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yüz binlerce öğrenci, LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtlarının nasıl yapılacağı konusunda cevaplar arıyor. LYS sonuçlarına göre 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak üniversite kayıtları için son hazırlıklarını yapan öğrenciler, 14 Ağustosu bekliyor. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar başladı, Başlama tarihi ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Çok dikkat ,Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan üniversite adayları kayıt haklarını kaybedeceklerdir ve kayıt yaptıramayacaktır. Elektronik kayıt yapan adaylar,kazandıkları üniversiteler tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Bir yüksek öğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yüksek öğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

E-KAYIT NASIL YAPILIR? E-KAYIT İLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacaklar.

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.

Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.

ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi
Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)
Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge,
Nüfus cüzdanının onaylı örneği,
İkametgâhı ile ilgili beyanı,
Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge
12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.),
Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler.

Mutlaka elektronik kayıt yapılmalı, ve kazandıkları üniversitelerin duyurularını anlık olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bu zorlu  yolculuk sonrası tüm üniversite adaylarının kayıt işlemleri içinde dikkatli olmaları önem arz etmektedir.

Herkese yeni üniversitesinde başarılar ve mutluluklar dileriz.

 


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

  1. Banu dedi ki:

    Arkadaşlar üniversiteden size gelen mesaj var mı? Telefon ve/veya mail olarak. Bazı arkadaşlara gelmiş

Yorum Yaz