TYT’de TM’ci (Eşit Ağırlık) İçin Fen Konuları

TYT’de TM’ci (Eşit Ağırlık) İçin Fen Konuları
11.01.2021
0
A+
A-

Bir yazımızda sizlere EA öğrencilerinin nasıl biyoloji, kimya ve fizik çalışması gerektiğini anlatmıştık. Bu yazımızdaysa TYT‘de TM’ci için fen konularından bahsedeceğiz.

TM’ci İçin Fen Konuları

MEB müfredatında birçok biyoloji, kimya ve fizik başlığı var, bu başlıkların bazıları gerçekten çok ağır ve öğrenmesi çok zaman alan içerikler. Öyle ki bu tipteki başlıkların bazıları Avrupa ve Amerika’da sadece üniversite müfredatlarında okutulmakta.

Ancak ağır başlıkların yanı sıra müfredatta öğrenimi oldukça kolay içerikler de mevcut, üstelik bu içerikler bir TM’ci için fen konuları olarak da oldukça uygun.

Eşit Ağırlık İçin Fen Konuları

Bize göre bu tipteki içerikleri bir EA öğrencisi tek okumayla anlayabilir ve birkaç testle de kalıcı olarak pekiştirebilir. Üstüne üstlük her sene yapılan üniversite sınavında da bu tipteki içeriklerden en az 4-7 adet soru gelmektedir. Aşağıda verdiğimiz bu tipteki başlıklara kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz. Soru stilleri ve öğrenim kolaylığı açısından oldukça basit olan bu başlıklarla sınavda ciddi fark yaratabilirsiniz.

Simyadan Kimyaya

Eşit ağırlık için fen konuları arasından en basit başlıklardan bir tanesi simyadan kimyaya. Oldukça sözel olan bu başlıkta geçmişten günümüze kimyadan ve kimyanın gelişiminden bahsediliyor. İçeriği ve kazanımları daha çok tarih tarafına yakın olan başlığı bir iki seferlik okumayla anlayabilir, test çözerek de pekiştirebilirsiniz.

Hayatımızda Kimya

Bir diğer tavsiye başlığımız hayatımızda kimya olacak. Deterjan, sabun, gaz ve alkol gibi hayatımızın içerisinde olan bileşenlerden bahseden bu başlık da oldukça basit. Getirdiği kazanımlar bu tipteki bileşenlerin hangi maddeleri içerdiğini öğrenmeniz ve yorumlamanız yönünde. Üstelik neredeyse her sene 1 soru da geliyor.

Fiziğin Doğası

Kaldırma kuvveti, sürtünme kuvveti ve benzeri basit fizik kurallarını içeren bu başlık da TM’ci için fen konuları arasında. Tek bir okumayla kazanımlarını kavrayabilir, birkaç testle pekiştirebilirsiniz.

Dalgalar ve Optik

Bir diğer eşit ağırlık için fen konusu dalgalar ve optik. Ders kaynaklarına bakınca oldukça yoğun gözüken bu başlıkların aslında çok basit sorularla karşınıza çıktığını söyleyelim. Dalgaların veyahut da optik ışıklarının bir duvara çarpmasıyla nasıl sektiğini, nereye sektiğini tahmin etmenizi isteyen bu tipteki sorularda hiç zorlanmayacaksınız.

Ekoloji

Beslenme zincirini, yaşam döngüsünü, canlı yapısını anlatan bu basit başlık da eşit ağırlık için fen konuları arasında çok iyi bir alternatif. Üstelik içeriği ortaokulda gördüğünüz müfredatla hemen hemen aynı.

Hücre ve İnsan Bedeni

Ortaokulda da öğretilen ve lisede de öğretilmeye devam edilen bir diğer başlık hücre ve insan bedeni. Daha önce öğrendiğiniz basit biyoloji kurallarını tek okumayla yeniden hatırlayacağınıza inanıyoruz. Alyuvarlar, akyuvarlar, hücre yapısı ve benzeri olgulara göz atmanızda muhakkak fayda var. Her sene 1-2 soru sorulan bu başlığı kaçırmamalısınız.

2021 TYT (Temel Yeterlilik Testi) Konuları ve Soru Dağılımları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.