TYT de Paragraf Netleri Nasıl Arttırılır

TYT de Paragraf Netleri Nasıl Arttırılır
14.01.2021
0
A+
A-

Öğrencilerin üniversite sınavında en çok korktuğu soru tipleri genellikle paragraf soruları oluyor. TYT‘de paragraf netleri nasıl arttırılır konusunu merak eden öğrenciler bu durum üzerine de çeşitli araştırmalara giriyor, pratikler yapıyor. Bazen neredeyse yarım sayfayı kaplayan bu tip sorular öğrencilerin korkulu rüyası olmuş durumda.

ÖSYM hazırladığı sorularda öğrencilerin sadece okuduğunu anlamasını istemiyor, ayrıca okuduğunu hızlı anlamasını da istiyor. Uzun uzadıya paragraf soruları sorarak öğrencileri bu konuda test ediyor, onları zamanla yarıştırıyor.

Paragraf Netleri Nasıl Arttırılır

TYT’de paragraf netleri nasıl arttırılır yazımızda da sizlere bu tip soruları hızlıca ve anlayarak çözebilmeniz için yapmanız gereken çalışmalardan bahsedeceğiz. Önereceğimiz çalışmaları dikkatle ve bol tekrarla yaparsanız uzun soruların size bir sorun çıkartmayacağını düşünüyoruz. O halde gelin, paragraf netleri nasıl arttırılır hep beraber öğrenelim. Konuyu okuduktan sonra paragraf sorularına özel taktikler hemen yazının altında bulunmaktadır.

Soruların Başına ve Sonuna Dikkat Edin

Genellikle uzun uzadıya devam eden bu tip sorularda ana mesaj giriş ve sonuç kısmında verilir, yani ortadaki gelişme kısmı bir nevi hazırlıktır. Sadece giriş ve sonuç cümlelerini okuyarak soruları çözmeye çalışın, bir noktadan sonra birçoğunu doğru yaptığınızı ve her soruda bütün metni okumaya gerek olmadığını fark edecekseniz. Bu konuda ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi olursunuz.

Önemli Yerlerin Altını Çizin

Birçok öğrencide okudukları sorudaki önemli yerlerin altını çizme kültürü bulunmuyor, genellikle bunu yapan öğrenciler de bütün metnin altını çizmeye çalışıyor. Öncelikle, eğer siz de bütün sorunun altını çizenlerdenseniz bu alışkanlığınızdan acilen vazgeçmeniz gerekir. Çünkü sorularda önemli yerlerin altını çizmenin asıl amacı, sorunun önemli noktalarını vurgulamaktır.

Eğer bütün metnin altını çizmeye kalkışırsanız hem önemli yerleri kaçırır hem de zaman kaybı yaşarsınız. Dolayısıyla yapmanız gereken okuduğunuz metinde sadece önemli yerlerin altını çizmek ve okumayı bitirdiğinizde de bu yerlere hızlıca dönüp tekrar bakmak olacaktır.

Her Gün En Az 20 Soru Çözün

Paragraf netleri nasıl arttırılır sorusunun bir diğer cevabı da test çözmektir. Bu tarzdaki soru tipleri alışkanlığa dayalı olduğu için, iki gün pratik yapmazsanız hemen gerileyebilirsiniz. Bu yüzden günü gününe, en az 20 soru çözerek, pratik ve bol bol okuma yapmalısınız.

Metinden Önce Soruyu ve Şıkları Okuyun

Her paragraf sorusunu çözerken, metne başlamadan önce soruyu ve sonrasındaysa şıkları okumanız gerekir. Böylece sorunun sizden ne istediğini iyi kavrar ve cevabın nasıl bir şeye benzediğini anlamış olursunuz. Soruyu ve şıkları okuduktan sonra metne göz atmaya geçebilir, istediğiniz cevabı rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Bu yöntem metne daha farklı gözle bakmanıza ve daha rahat soru çözmenize olanak sağlar.

Paragraf netleri nasıl arttırılır yazımızın sonuna geldik. Eğer her ÖSYM tipindeki sorulara uygun kaliteli bir test kaynağı arıyorsanız Limit Yayınları’nın Paragraf El Kitabı’na mutlaka göz atın. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, herkese iyi çalışmalar.

Paragraf “FULLETEN” 10 TAKTİK (Rüştü Hoca)

Rüştü Hocanın Youtube videosu 6 milyon izlenme almış durumda, gerçekten işe yarar taktikler bulunmaktadır.

En Etkili “PARAGRAF” Teknikleri #2021tayfaözel

Türkçenin Matematiği Kanalının yayınladığı bu video da izlenemeye değer diye düşünüyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.