TYT – YKS Hangi Puan Türüyle Nereye Girilir?

  1.715
  A+
  A-

  Yeni sınav sisteminin kabulü ile son güncellemelerin de tamamlanması sonucunda, üniversite adaylarının en çok sordukları soru; hangi puan türlerini kullanarak, hangi fakülte ve bölümlere yerleşebilecekleri olmaktadır. Elbette bu kadar hayati bir konuda, herkes gelecek yaşamı konusunda, son derece titiz davranmakta ve endişeli hareket etmektedir.

  Öncelikle sınavın birinci basamağı olan TYT (Temel Yetenek Testi) ile 60 Türkçe (Sosyal) ve 60 Matematik (Fen Bilimleri) sorusundan oluşan, önceki YGS benzeri bir giriş sınavı uygulanmaktadır. Ancak eski sistemde, YGS için 6 farklı puan türünde hesaplama yapılırken; yeni sistemde tek bir puan türünde (TYT Puanı) hesaplanacaktır.

  TYT puanı ile üniversitelerin iki yıl süre ile eğitim verdikleri ön lisans programlarına ve açık öğretim fakültelerinin bölümlerine yerleşmek mümkün olacaktır. Özellikle teknik lise ve mesleki eğitim liselerinden mezun olanların tercih ettikleri ön lisans programları, lisans programlarına göre dezavantajlı görünse de; DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile çoğu bölüme kolaylıkla lisans tamamlama fırsatı ve ön lisans mezunu olarak da rahatlıkla iş bulma imkânı bulunmaktadır.

  2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Puanları için TIKLAYIN

  Sınavın ikinci basamağı olan YKS sonrasında ise 4 farklı puan türünde, adayların puanları hazırlanmaktadır. Önceki sistemde, LYS için tam 12 farklı puan türünde hesaplama yapılırken, yeni sistemde yine sadeleştirme yoluna gidilmiş ve puan türleri dörde indirilmiş bulunmaktadır. YKS puan türleri ile tüm fakültelerin bütün bölümlerine yerleşme imkânı bulunmaktadır. Tabi ki puan türleri, tercih aşamasında belirleyici unsur rolü oynamaktadır.

  YKS Sözel puan türü ile Edebiyat fakültesi ve benzeri sözel bölüm içeren bölümlere, YKS Eşit Ağırlık puan türü ile İşletme fakültesi ve benzeri bölümlere, YKS Sayısal puan türü ile Tıp ve Mühendislik fakülteleri ile benzer bölümlere, YKS Yabancı Dil puan türü ile Yabancı Diller Yüksek Okulu ve benzer bölümlere yerleşmek mümkün olmaktadır.

  4 Yıllık Lisans Bölümleri ve Puanları için TIKLAYIN

  reklam

  Kimler Neler Demiş?

  avatar
  Fotoğraf ve Resim Dosyası
   
   
   
    Abone ol  
  Bildir