TİCARET’in Elektrikli Aracına TEKNOFEST’te Büyük İlgi

  172
  A+
  A-
  İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ürettiği ikinci elektrikli otomobil olan T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da en çok ilgi gösterilen elektrikli araçlardan biri oldu. TÜBİTAK’IN Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları programı için üretilen T-Elektro’yu binlerce ziyaretçinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de inceledi.
  İstanbul Ticaret Üniversitesi, ikinci elektrikli otomobili olan T-Elektro’yu tamamlayıp görücüye çıkardı. Tasarımı ve üretiminde Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinden 25 öğrencinin çalıştığı T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da da sergilendi.
  YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
  Dış kabuk tasarımı projeye dahil olan Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri tarafından yapılan, şasi ve diğer tüm aksamları da farklı mühendislik disiplinlerinden öğrencilerin emeği ile üretilen T-Elektro, üst düzey isimlerin de ilgi odağı oldu. Sergilendiği süre boyunca her yaştan binlerce TEKNOFEST ziyaretçisinin başında zaman zaman izdiham yaşattığı elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil de inceledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, otomobilin teknik özellikleri hakkında öğrencilerden ayrıntılı bilgi aldı.
  T-ELEKTRO’NUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
  TÜBİTAK’ın Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları programı kapsamında, tasarımı ve üretimi tamamen öğrenciler tarafından İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ceylan önderliğinde yapılan T-Elektro, şık tasarımının yanı sıra teknik özellikleri ile de dikkat çekiyor.
  Üç kilowatt kapasiteli batarya ile 12 saatte şarj olan otomobil, tek şarjda 300 kilometre yol yapabiliyor. Aracın motoru 1.5 kilowatt güç üretiyor ve 72 voltla çalışıyor.
  T-Elektro aynı zamanda otonom sürüş özelliğine sahip, sürücüsüz de kullanılabiliyor.
  Aracın elektronik kartlarının (BMS, Ana Kontrol Kartı, Sürücü)  tamamını, direksiyon kutusu ve süspansiyonlarını T-Elektro ekibinde yer alan öğrenciler tasarlayıp üretti.
  3100 mm uzunluk, 1250 mm genişliğindeki otomobil, şasesinin ve kabuğunun karbon fiberden üretilmesi sayesinde sadece 150 kilogram ağırlığa sahip.
  İki kişilik T-Elektro, 80 KM/saat hız yapabiliyor.
  İstanbul Ticaret Üniversitesi T-Elektro Elektrikli Otonom Araç Takımı’nın yeni hedefi ise kontrol kartları, batarya, batarya şarj ünitesi ve motor yapıp T-Elektro’yu yüzde yüz yerli ve milli hale getirmek.
  30 GÜNDE ÜRETİLDİ
  T-Elektro ilk elektrikli araçtan elde edilen deneyim sayesinde 30 gün gibi kısa bir sürede üretildi. Yaklaşık 200 bin TL’ye mal olan araca TÜBİTAK, TAI ve İstanbul Ticaret Üniversitesi maddi destek sağladı. 25 öğrenci aracın üretiminde aktif olarak görev aldı. T-Elektro’nun üretimi aşamasında yüzde 70 oranında yerli malzeme kullanıldı.
  Kaynak: 

  reklam

  Kimler Neler Demiş?

  avatar
  Fotoğraf ve Resim Dosyası
   
   
   
    Abone ol  
  Bildir