Puanlar.net Hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Sözel derslere nasıl çalışmalı?

Sözel derslere nasıl çalışmalı?

2 Yıllık Önlisans için Üniversite sınavının ilk ayağı olan TYT’ye girecek olanlar, 4 yıllık bölümler içinde AYT’ye hazırlanan adaylar sıkı bir çalışma ile yollarına devam ediyor. Üniversitede sözel veya sayısal bölüm tercihi yapacak olan öğrencileri başarıya götürecek yol, derslere doğru şekilde çalışmaktan geçiyor. Bugün adaylara sözel derslere nasıl çalışılması gerektiği konusundaki uzman görüşlerini aktaracağız. Bunlar Türkçe ve edebiyat, tarih, coğrafya ve felsefe.

Türkçe ve edebiyata nasıl çalışılmalı ?

Türkçe dersini çalışma planınız soruların şeklini ve tarzını ele almakla başlamalıdır.. Sözcük anlamı, dilbilgisi, paragraf bilgisi ve edebiyat konu başlıkları olarak ele alınabilinir.

Dilbilgisi çalışma ve konularla ilgili ayrıntılı bilgiler öğrenilmeden soru çözmeye başlamamak en doğrusu Türkçe, dilbilgisi, paragraf ve edebiyat hepsi birbirinin devamıdır. Bilgi eksikliklerini gidermiş öğrenciler, konu çalışmanın yanı sıra bolca paragraf soruları çözmelidir. Edebiyat soruları da bilgi esaslıdır ve öncelikle konuyu çalışmakla alakalı olacaktır. Burada ezber yapmaktan ziyade biraz şair, yazar ve türlerle alakalı okumalar yapmanın da faydası olacaktır. Kısa özetler, biyografiler okumak, dönemlerin tarihsel özelliklerini irdelemek daha iyi kavramayı sağlayacaktır. Çok kitap okumak, sınavda metin okuma ve uzun metinleri daha kolay algılama sonucunu doğurur. Ayrıca yorum kabiliyetini geliştirir. Özetle çok kitap okumak Türkçe ve edebiyatta çok net yapmaya katkı sağlar.

Tarih dersine nasıl çalışılmalı ?

Yine konular tam anlamıyla kavranmadan soru çözmeye geçmeyin. Öncelikle elinizdeki kaynaklardan konuları iyice kavrayın ve tarihin mantığı olan sıralamayı anlayın. Bu süreç bilgilerin birbirine karışmasını da engeller. Elbette yazarak çalışmayı uygulayın. Gerekirse haritalardan veya resimlerden yararlanın. Tarih temel kavramlarına karşı bir bilgi doygunluğunun olması gerekir. Mutlaka kendi tarih sözlüğünüzü oluşturun. Nedir bunlar: derebeylik, feodalite, reform, Rönesans, sömürgecilik, merkezi otorite, halkçılık… Sayıyı çoğaltabilirsiniz. Bu sizin tarih sözlüğünüz olur. Bu sözlük ne kadar zengin olursa sonuçları o kadar iyi olur veya tarih daha iyi kavranmış olur. Tarih ezberlemek için de hafıza tekniklerinden faydalanın. Yazarak ve yazdıklarınızı günlük hayatta görebileceğiniz yerlere asarak bunu başarabilirsiniz.

Coğrafya dersine nasıl çalışılmalı ?

Coğrafya dersinde konuyu bilmek kadar bu konularla ilgili yorum yapabilmek de çok önemli. Çevremizde meydana olaylara ilgi duymak coğrafya öğrenmeyi daha zevkli hale getirir. Coğrafyaya çalışırken de farklı kaynaklardan yararlanın, şekilleri sık sık ele alıp yorum yapın. Bol soru çözün, çıkmış soruları elden geçirin. Çıkmış sorular genellikle önceki yıllarda çıkanların benzeridir.

Felsefe dersine nasıl çalışılmalı ?

Felsefe sorularını, bilgi ve yorum olarak ikiye ayırabiliriz. Felsefeden çıkan sorular yorum ağırlıklı bilgi içeriklidir. Psikoloji soruları daha çok bilgi ve yorumdur. Sosyoloji sorularında da bilgi öndedir. Mantık sorusunu cevaplama alanında olan adaylar bilmelidir ki mantık bilgi demektir. Bilmeden yapılması oldukça güçtür. Özellikle öğretmenler çok iyi dinlenmelidir.


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.