Puanlar.net Hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

TYT puanını seneye kullanma

ForumTYT puanını seneye kullanma
Can tarafından 1 ay önce soruldu

Bi ara böyle bir söylenti vardı.Hala geçerli mi ? TYT veya AYT puanımızın birini kullanıp diğeri için hazırlanma şansımız var mı ?

2 Cevaplar
En iyi cevap
Aybars GÜR cevapladı 1 ay önce

TYT puanının 2 yıl geçerli olması için elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek. İki yıl üst üste TYT’ye giren aday hangisinden daha yüksek TYT puanı almış ise tercih sürecinde o sonucu kullanabilecek.
YÖK, bir önceki yılda alınan puanın bir sonraki yılda kullanılmasını yapacağı bir dönüştürme işlemi ile çözeceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; adayın başarı sırası referans alınarak, adayın sınava girdiği yıl aldığı puan, bir sonraki yıldaki başarı sırasına karşılık gelen puana dönüştürülecek. YÖK, yapacağı bu dönüşümle farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybı yaşanmayacağını ve adil bir planlama yapılmış olacağını belirtti.
Ancak buna çok itiraz var seneye ilk defa sınava girecek olanlardan biz her iki sınava hazırlanırken mezunlar tek sınava yoğunlaşacak diye kaldırılabilir de çok fazla güvenme biliyorsun bizde karar alıp 1 saat sonra uyguluyorlar

Can cevapladı 1 ay önce

Peki çok teşekkürler , bunları dikkate alacağım.

Sizin Cevaplarınız