Soru Cevap Yöntemiyle Öğrenme

Türkiye’de eğitim sistemi yıllardır en önemli konulardan birini teşkil etmektedir. Ülkemizde eğitime harcanan masrafı ve zamanı düşündüğünüzde konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Ülkede eğitim kademeli olarak verilmektedir. Bunlar, Okul öncesi eğitim, İlköğretim birinci kademe, ilköğretim ikinci kademe, ortaöğretim ve yükseköğretimdir.

Ülkemizde eğitim öğretmenler tarafından titizlikle verilmektedir. Öğrencilere en çok fayda sağlayan öğretmenler, kendilerini eğitim konusunda bilgili bir hale getirmiştir. Eğitimin bu kadar önemli oluşu eğitim konusundaki bilimsel araştırmaların sayısını da artırıcı yönde etkilemiştir. Eğitim konusunda önemli araştırmalar arasında, öğrencilere nasıl daha iyi eğitim verilir sorusunun cevabı aranmıştır.

En çok kullanılan öğrenme metotlarından biri de Soru cevap yöntemiyle öğrenme olmuştur. Bu yöntem yapılan araştırmalara göre oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Günümüze kadar gelen bu yöntemde amaç soru sormak ve karşı tarafı düşünmeye teşvik etmektir. Böylece düşünme fırsatı bulan kişi sorulan soruya cevap verecektir. Burada sorunun sözel veya yazılı olarak cevaplanması önemli değildir. Önemli olan sorulan soruya doğru cevap verebilmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz