Sınavsız Üniversite Bursları: ApplyBau

Sınavsız Üniversite Bursları: ApplyBau
04.08.2021
0
A+
A-

Size üniversite sınavındaki başarı sıralamanızla değil de yaptığınız başvuru ile bir üniversiteye girebileceğinizi söylesem?

ApplyBau Bahçeşehir Üniversitesinin Türkiye’de ilk kez başlattığı bir proje olup çeşitli üniversitelere örnek olmuştur. Öğrencileri üniversite sınavında aldığı sıralama yerine bu zamana kadar başarmış veya hedeflerine olan bağlılıklarını göz önünde bulundurarak bünyesine kabul eden bir program. Lise ve ilkokulda diretilen müfredat bazlı sistemin dışında öğrencilerin karakter, yetenek ve hayal güçlerini baz alan bu sistem, 8 yılda 129230 kişi başvuru yapıp 4132 kişi Baulu oldu. Kabul sisteminde ise “Admission / Başvuru – Kabul” modelinin uygulanmasını sağlamıştır.

Her yıl gerçekleşen bu sistem, üniversite adayları merkezi sınav sistemiyle bir yerlere yerleştirilmeden önce ApplyBAU’ya başvuruda bulunarak üniversiteden kabul talebinde bulunurlar. Kabul talebinde bulunurken üniversite adaylarından, otobiyografileri, kişisel özelliklerini ifade eden belgeler, yetenekleri,proje ve fikir çalışmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları istenir. Öğrenci bu başvuruda hangi lisans eğitimini almak istediğini belirterek bir tercih sıralaması yapar. Eğer varsa referans olacağı bir öğretmen, profesör veya yetkili aday kabul işlemlerinde görüşülür. Detaylı olarak yazılan bu belgeler incelendikten sonra ilk aşama sonuçlarıyla birlikte geçenler mülakat yoluyla tekrar elemeden geçerler. Tüm aşamalar bittiğinde ApplyBau sitesinde yüzde kaç burs aldığınızı öğrenip yerleşebilirsiniz.

Kısaca güzel bir özgeçmişiniz veya iyi bir projeniz varsa ApplyBau sizin için iyi bir şans olabilir. Başvurmak ve detaylı bilgi için linke tıklamanız yeterli.

Yazar: Nursima Tekin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.