Sayıştay Denetçiliği Maaşları

22.06.2018
464
A+
A-
Sayıştay Denetçiliği Maaşları

Sayıştay Kurumu bünyesinde görev yapan Sayıştay Denetçileri inceleme, denetleme ve raporlama görevlerini icra ederler. Sayıştay Kurumu TBMM adına kamu denetimini üstlenir. Yargısal denetim ile güvence altına alınan Sayıştay Kurumu inceleme, denetleme ve raporlama faaliyetlerini Sayıştay Denetçileri aracılığıyla yapar.

Sayıştay Denetçilerinin görev yetki kapsamına giren kurumlar;

Merkezi Yönetim Bütçesine bağlı kurumlar

Sosyal Güvenlik Kurumları

Toprak Mahsulleri Ofisi

Mahalli İdareler: Belediyeler

Özel Bütçeli Kamu Kurumları: Üniversiteler

 Peki, bu kadar prestijli ve saygın bir yere sahip Sayıştay Denetçilerinin maaşları ne kadar?

2802 sayılı Savcılar ve Hâkimler Kanunun Ek Geçici Madde 1 hükmünde maaşlarından bahsedilen Sayıştay Denetçilerinin maaşları Savcı ve Hâkim maaşları ve özlük endekslenmiştir. 2014 yılının 2. döneminde denetçi yardımcılığı göreve başlayan bekâr ve çocuksuz kişi 4.436 TL net maaş alır. Yardımcılık hizmetini başarıyla bitirenler Denetmenliğe yükselir ve maaşları yine aynı dönem için 5.000 TL nin üzerine çıkar. Aslında bu maaşı etkileyen birçok faktör vardır.

Aday olup olmaması, evli olması, çocuk sayısı, kademe, derece gibi faktörler maaşı etkileyen faktörlerdir. Diğer memurlukların aksine Sayıştay Denetçileri 2 yılda bir kademe alırlar. 1 derece bir Sayıştay Denetçisinin 2018 sonu itibariyle maaşı ortalama 8000 TL-10.000 TL nin’nin üzerindedir. Maaşı dolgun ve son derece prestijli bir meslek olan Sayıştay Denetçiliği mesleği revaçta mesleklerdendir. Kendi sınavını ÖSYM aracılığı ile yapan Sayıştay ortalama yılda 60 Sayıştay Denetçisi alır.

 2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

 
Konuyu Haberdar Et!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.