Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2018

Oyuncuların kalenin arkasından dolaşırken de oyun sahasının içinde olduğu spor hangisidir sorusunun cevabı

Oyuncuların kalenin arkasından dolaşırken de oyun sahasının içinde olduğu spor hangisidir sorusunun cevabı

Oyuncuların kalenin arkasından dolaşırken de oyun sahasının içinde olduğu spor hangisidir sorusunun cevabı

Soru : Oyuncuların kalenin arkasından dolaşırken de oyun sahasının içinde olduğu spor hangisidir 

A- Hentbol

B- Buz Hokeyi

C- Futbol

D- Sutopu

Doğru Cevap: Buz Hokeyi

Buz Hokeyi, çim hokeyinin, buzla kaplı bir sahada, altışar kişilik iki takım arasında oynanan versiyonudur. Oldukça hızlı tempolu ve sert bir spordur.
Bu oyunda gol, kıvrık uçlu tahta ya da alaşımdan yapılan sopayla, sert bir lastikten üretilen ve puck (pak) denilen diski rakip takımın kalesine sürüp sokmakla gerçekleşir. Puck’ın kalınlığı 2,5 santimetre ve çapı 7,6 santimetredir. Diski sürmek için kullanılan sopanın boyu 1,35 metreden ve ucundaki kıvrık kısmın boyu da 32 santimetreden fazla olamaz. Oyun her biri 20 dakikalık üç devreden oluşur. Her devre sonunda takımlar kale değiştirir. Oyun durunca saat de durur. Bu nedenle bir buz hokeyi maçı yaklaşık iki – iki buçuk saatte tamamlanır.

Buz hokeyi kaç oyuncuyla oynanır?

Oyunda her iki takım da biri kaleci olmak üzere 6’şar oyuncudan oluşur. Takımlar bir kaleci, iki savunma oyuncusu ve üç ileri alan oyuncusu düzeninde oynar. Çok hızlı tempolu ve aşırı yorucu bir oyun olduğu için her birkaç dakikada bir oyuncu değiştirilir. Oyuncu değişimi oyun durdurulmadan yapılır. Bir oyuncunun buz üzerinde iki dakikadan fazla kaldığı pek görülmez. Oyuncular özel patenler, kalın eldivenler, yastıklarla beslenmiş koruyucu özel formalar giyer ve koruyucu başlık takarlar.

Oyun alanı

Buz hokeyinin oynandığı 61 metre uzunluğundaki ve 30 metre genişliğindeki dikdörtgen sahaya ‘’hockey rink’’ denir. Oyun alanında, alanı iki eşit parçaya bölen kırmızı bir orta çizgi ve üç eşit parçaya bölen iki mavi çizgi, bir orta yuvarlak ve her iki yarı alanda ikişer başlama yuvarlağı çizilidir. İki mavi çizgi arasındaki alan tarafsız bölge, kaleyle önündeki mavi çizgi arasındaki alan savunma bölgesi, öbür mavi çizgiyle rakip kale arasındaki alan da saldırı bölgesi olarak adlandırılır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz