ÖSYM Başkanı: Formülün Sorunun İçerisinde Gömülü Olduğu Sorular Hazırlanacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Eğitimci, yazar Sadık GÜLTEKİN’in sorularını yanıtladı. Yenilenen TYT ve YKS sınavıyla ilgili olarak, üniversiteye giriş sınavıyla ilgili olarak, PISA’da olduğu gibi formülün sorunun içerisinde gömülü olduğu sorular hazırlanacağını söyledi.

– YÖK Başkanı, ilk açıklamasında TYT’nin YGS benzeri olacağını; son açıklamasında ise, YGS’den farklı olacağını belirtti. Hatta YGS’nin ezbere dayalı olduğunu, TYT’nin bundan çok farklı bir test olacağını vurguladı. Bu ifadelerden hangisi geçerli? TYT, YGS benzeri mi olacak? Etrafta TYT’nin ALES tarzında olacağı efsanesi dolaşıyor…

YÖK’ün çerçevesini çizdiği şekilde sorular olacak. Türkçe Testinde Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini ölçme ve temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Temel Matematik Testinde ise temel matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta kullanma becerilerini ölçmeye ve temel matematik ilişkilerinden yararlanarak soyut işlemler yapma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Örneğin Matematik testinde kullanması gereken formülün metinde verildiği ve o formülü ezberlemesine gerek kalmadan o bilgiyi kullanma becerisini ölçen sorular olacak.

– Uluslararası sınavlar ile kıyaslarsak, ‘Şu yönteme benzeyecek’ diyebilir miyiz?

Belki ALES’in lise versiyonu denebilir. PISA gibi, TIMSS gibi yaklaşımlar geliştirebiliriz. PISA’da, formül sorunun içerisinde gömülü oluyor, adayın çıkarım yapması isteniyor; öğrencinin verilen ile istenen arasındaki bağıntıyı kurması bekleniyor. Biz de, bununla ilgili soruları sistemin içerisine gömeceğiz. Bu uygulama, ilk etapta iki testi kapsayacak, yani Türkçe ve Temel Matematik testlerinde bu yapıyı uygulayacağız. Ortalama bir öğrenciyse, müfredatı takip ediyorsa, muhakeme yapma, analitik düşünme kazanımları güçlüyse, ekstra bilgilere ihtiyacı olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceği bir sınav olacak. YGS’de de kısmen vardı bunlar, ancak şimdi yoğunluğu artacak.

TYT SINAVINA YÖNELİK ÖRNEK PISA SORULARI İÇİN TIKLAYIN

– Sınavların ayırt etme düzeyi nasıl olacak?

Sınavın ayırt edici özelliği de yüksek olacak. Bilgi düzeyi bakımından çok yüksek olanlarlarla, çok iyilerle orta bandı ayırt edebilen, başarılı ile başarısız öğrenciyi de ayırt edebilen, ama bunu yaparken ana konsept olarak muhakeme yeteneğini ölçebilen bir sistemin ilk adımları olacak. Bu, bizim için de bir deneyim olacak, çünkü bir ilki deneyeceğiz… Örnek TYT kitapçığı yayınlandığında yeni yaklaşım daha net görülmüş olacak. Tabi örnek kitapçık, sadece yeni yaklaşımı adayların görmesine, anlamasına yönelik bir adım.

– Bunun soruları yok ortada, ÖSYM’nin soru havuzunda böyle sorular yok, yeni sorular mı hazırlayacaksınız?

TYT’de özellikle Türkçe ve Matematik Testine yönelik soru havuzumuzu yeni yaklaşımı yansıtacak şekilde güncelliyoruz. Dolayısıyla yeni soru havuzu oluşturacağız.

-Sadık GÜLTEKİN

Vatan

*Çok yakında PISA sistemine uygun örnek yeni sorular eklenecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Selman dedi ki:

  her gün yeni bir haber yeni değişiklikler, Sadık Hocam bu röportajı yapmasaydı bunu nasıl bilecektik acaba 🙁

 2. editor dedi ki:

  evet bu yazıdan çıkarımımız şu şeklide özellikle TYT sınav tipleri artık ALES sınavı tarzında olacak

 3. MinaNUr dedi ki:

  Tm1 tm2 tm3 gibi puan türleri kalktığında göre baraj basari sıralama uygulamasını yeniden düzenlenmesi gerekli aksi takdirde devlet üniversiteleri hariç boş kontenjan patlaması yaşanabilir. Şuan bile kibrista çoğu üniversite kontenjanlar dolduramiyor. Ayrica meb kazanım testleri hala ygs mantığında ?
  Sonuç olarak Sınav tipi ALES mantığında olacak

 4. Matmazel dedi ki:

  Allah son sınıfta çocuğu olanlara kolaylık versin. Sınava 5 -6 ay kalmış, soru tipleri, içeriği belli değil daha. İnsan bunları 1 yıl öncesinden belirler, örnek soruları konu içeriklerini yayınlar. Herkes de kendini ona göre ayarlardı.

 5. Cengo dedi ki:

  Soru devrimine gerek yok. Yeterki sınav sistemi ile oyuncak gibi oynamayın yeter

 6. Hasan dedi ki:

  Allah kahretsin yapacağınız işi. Birde utanmadan deneyeceğiz diyor adam. Bu anlattığınız eğitimi veriyormusunuz liselerde. Çocuklarımızın geleceğiyle oynamayın. Bunu ben yaptım demek için egolarınızı çocuklarımız üzerinde tatmin etmeyin. Eğitim berbat zaten iyice batırmayın. Bırakın çocuklara ne öğretildiyde o bilgilerle girsinler sınava.

Yorum Yaz