Mülkiye Müfettişi Maaşları

22.06.2018
3.466
A+
A-
Mülkiye Müfettişi Maaşları

Mülki idarenin denetlenmesi ile görevli, içişleri kamu hizmeti görevlileridir. Meslekte askerlik hariç 6 yılını doldurmuş, kaymakam, vali yardımcısı, il hukuk işleri müdürleri ve içişleri bakanlığı’nda görevli meslek memurları arasında yapılacak sınav ile atanırlar.

Belirgin yolsuzluk veya kamu zararına yönelik emarelerin ortaya çıkması durumunda mülkiye müfettişleri (veya ilgisine göre mahalli idareler kontrolörleri) tarafından belediyelerle il özel idarelerinin tüm mali yönetim ve kontrol sistemleri, mali karar ve işlemleri mevzuata uygunluk yönünden teftiş ettirilecektir. Böyle bir denetim için il özel idarelerinde vali, belediyelerde belediye başkanı tarafından talepte bulunulabileceği gibi doğrudan Başbakanın onayı ile denetim de yapılabilecektir. 2011 yılına kadar bu madde işletilmemiş olup, o tarihten sonra merkezi yönetimin gönderdiği paylarla ilgili olarak mülkiye müfettişlerinin mali denetim yapmasına tekrar başlanmıştır. Bu tür bir denetim, dış denetim ve vesayet denetiminin özelliklerini taşımakla birlikte İç Denetim Koordinasyonu ile de ilişkilendirilmiştir.

Mülkiye müfettişleri İç İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalıştığından dolayı yüksek dereceli memurlar statüsünde yer almaktadır ve görevlerinde belirli bir yıl sonra kaymakamlık ve  vali yardımcısına kadar yükselme hakları vardır. Mülkiye müfettişlerinin maaşları ortalama olarak 7.750 TL olmaktadır.

 2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

 
Konuyu Haberdar Et!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.