Müfettiş Maaşları

22.06.2018
168
A+
A-
Müfettiş Maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan müfettişler, çalışma şartları ve müfettiş maaşları hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Devlete bağlı bir kurumda görevleri gereği kendi kurumunu veya başka kurumları denetleyen bir çalışma sistemi vardır. Denetleyerek, kurumun eksikliklerini ve hatalı işlemlerini rapor eden bir meslek dalıdır. Yıl itibariyle artış gösteren maaşlarında zam aylarıyla birlikte üzerine eklenerek net olarak, 5.702 TL ulaşmıştır. En yüksek dereceli müfettiş maaşını olduğunu hatırlatalım.

Müfettişler, kıdem ve derecesine göre maaşlarının değiştiğini biliyoruz. Ayrıca görev aldığı kurumun uyguladığını maaş statüsüne göre değişmektedir. 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi olan müfettişler ve KİT’ler de görev alan müfettişler vardır. Ayrıca bakanlığı kendi müfettişleri olduğu, başka bakanlıklardan kurumları denetleyen müfettişler vardır. Örneğin, Sayıştay Müfettişi tüm kurumları belirli zaman aralıklarında denetleyebilir. Kurumun belli başlı yönetmelikleri ve bağlı olduğu tüzükleri vardır. Bu maddeleri kontrol ederek, eksik ve yanlışları rapor etmekle yükümlüdür.

Müfettiş kaç para maaş alır sorularına yanıtlar vermeye çalıştık. Ocak 2018 ve Temmuz 2018 zamları eklenerek hesaplanan ücretleri 5765 TL’den 6.702 TL’ye ulaşmıştır. Asgari geçim indirim, aile yardımı, çocuk yardımcı, kıdem yılı, görev yaptığı kurum, görev yaptığı yer gibi bir çok etkenle tavan maaşın üzerine eklenerek net maaş elde edilir.

 2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

 
Konuyu Haberdar Et!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.