Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Matematik ve geometri derslerine nasıl çalışmalı?

Matematik ve geometri derslerine nasıl çalışmalı?

Yüzbinlerce aday, üniversite sınavı için harıl gece gündüz demeden çalışırken, kimi öğrenciler hala hangi derslere nasıl çalışacakları konusunda karar verebilmiş değil. Bir önceki yazımızda uzmanların sözel derslere nasıl çalışılması gerektiği konusundaki görüşlerine yer vermiştik. Şimdi de sayısal dersler olan matematik ve geometri derslerine nasıl çalışacağınızı anlatacağız.

Matematiği çalışacak tüm adayların öncelikle ilköğretim ikinci kademe (6.7.8.sınıf) matematiğini iyi bilmeleri gerekiyor. Eğer bu konular bilinmeden lise müfredatı çalışılmaya başlanırsa yapı taşları eksik, konular iyi öğrenilmemiş ve sorular çözülememiş olur.

Ayrıca derse öğretmenlerden ileri giderek çalışmak da doğru değil. Konular derslerde iyi dinlendikten sonra mutlaka günü gününe tekrar edilmelidir. Farklı tarzlarda konu anlatımlarını görmek için farklı kaynaklardan öğretmenle işlenen konular takip edilmeli ve bolca soru çözülmelidir. Örnek soruları, çözümlü örnekler takip edilmelidir. Önceki yıllarda çıkmış sorular, konularına ayrılarak çözülmeli ve işlenmeyen, iyice çalışılmayan konulardan soru çözülmeye çalışılmamalı.

Matematikle ilgili sorun yaşayanları birkaç grupta değerlendirmek mümkün.

1- Konuları anlayamıyorum, işlem hataları yapıyorum.

Matematiğin temel kavramlarını bilemeyen öğrencilerin matematikte konuları iyi öğrenmeleri ve yeni konu öğrenmeleri oldukça zordur.

2-  İyi işlem yeteneğim var, fakat konu eksiklerim var.İyi işlem yeteneği olan öğrenciler, bu yetenekleriyle kolaylıkla yeni konu öğrenebilirler. Önce hiç bilmediğiniz konulardan başlamak yerine, az bildiğiniz konuları biliyor hale gelmeniz gerekir. Kısacası önce eksiklerinizi giderin, sonra yeni konuları öğrenmeye çalışın.

3-  Konuları iyi biliyorum fakat işlem hatalarım çok
Konuları biliyor olmanız matematiğe karşı yeteneğinizin olduğunu gösterir. İşlem hatalarını gidermenin en güzel çözümü bolca soru çözmektir. Ne kadar çok farklı kaynaktan soru çözerseniz o kadar çok soru çeşidi görmüş olursunuz.

4-  İşlem ve konularla alakalı problemim yok ancak çok yanlışım çıkıyor
Soru çözmekte acele etmeyin, soruyu çözmeye başlamadan önce mutlaka anlamaya ve soru çözerken dikkatinizi toplamaya. Dağınık çalışma yerine daha disiplinli çalışın.

5-  Matematiğim iyi ve geliştirmek istiyorum.
Matematiğinizi daha fazla geliştirmenin yolu farklı kaynakları taramak ve branş öğretmenlerinden matematik adına kendini geliştirmek için tavsiye almak. Tübitak sorularına bakmaya çalışın.

Geometri dersine çalışma yöntemleri

Tıpkı matematik dersinde olduğu gibi geometride de  geçmiş konular iyi öğrenilmeden kesinlikle yeni konular çalışılmaya başlanmamalı. Bu işlem tamamlandıktan hemen sonra yeni konulara dersin öğretmeniyle eş zamanlı olarak çalışılmalı ve bu esnada farklı kaynaklardan sorular çözülmeli. Farklı kaynaklardan örnek soru çözümleri dikkatli bir şekilde incelenmeli ve çözüm yolları araştırılmalı. Geometri biraz da görmek, farklı açılardan bakabilmek demektir. Bu farklı bakış açısını kazanabilmek aynı konudan birçok soru çözmekle kazanılır. Formülleri ezberleme yerine benzer sorularla farklı bakış açıları kazanmaya gayret edilmelidir. Konuların işleniş sırasına dikkat edilmeli önden giderek veya konu atlanarak çalışılmamalıdır. Çünkü geometride konulara birbiriyle çok alakalıdır.


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.