KİT Çalışan Personel Maaşları

22.06.2018
89
A+
A-
KİT Çalışan Personel Maaşları

Kamu İktisadî Teşebbüsü (KİT) kavramı devletten devlete değişmekle birlikte, genel olarak kamusal kaynakları kullanmak yoluyla ekonomik alanda faaliyet gösteren Devlet Kuruluşlarnı ifade eder.

Türkiye’de Kamu İktisadî Teşebbüsleri ifadesi ilk kez 1961 Anayasası’nda kullanılmıştır.

Kamu iktisadi teşebbüslerinin kuruluş nedenleri :
Devletlerin mal ve hizmet üretimi ile ticari faaliyette bulunması, genel olarak ekonomik nedenlere dayanmasına karşılık, zaman zaman ideolojik, sosyal v.b. nedenlerle de olabilmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik nedenlerle kurulan KİT’lerin kuruluş amaçlarını ;
– Ekonomik kalkınmayı sağlamak,
– Tekelleri devlet eliyle işletmek,
– Özel sektörün başaramayacağı veya giremediği işleri yapmak,
– Ekonomiye yön vermek
– Özel sektöre öncülük etmek
– Gelir dağılımını düzenlemek
şeklinde özetlemek mümkündür.

Cumhuriyet döneminin ilk kamu iktisadi teşebbüsleri olan Türkiye Sanayi ve Maadin Bankası, daha sonra bu Bankanın yerini alan Devlet Sanayi Ofisi ve T.Sanayi Kredi Bankası ile bu iki kuruluşun yerini alan Sümerbank ve daha sonra kurulan KİT’lerin hukuki yapıları kendi kanunları ile belirlenmiştir. Çeşitli meslek grupları bulanan kurumda yeni başlayan memur maaşı 3.250 TL ,  müşavir maaşları 5.500 TL  denetçi maaşı ise 6.250 TL olmaktadır.Kurul başkanı ve üyeleri ile baş denetçiler, denetçiler ve denetçi yardımcıları (denetim ve inceleme görevlileri), meslek mensuplarını oluşturmaktadır. Meslek mensupları muhasebe, işletme,  mühendislik, veteriner hekimlik gibi KİT’lerin faaliyet alanlarıyla ilgili alanlarda eğitim almış kişilerden sınavla ve üst düzey yönetim kademelerine gelmiş kişilerden seçilerek alınmaktadır.

 2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

 
Konuyu Haberdar Et!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.