Kaymakam Adayı Maaşları

22.06.2018
371
A+
A-
Kaymakam Adayı Maaşları

Kaymakamlık hemen hemen her üniversite mezununun hedeflediği ve bu mevkiye gelmek için yoğun çaba sarf ettiği bir makam olarak nitelendirilmektedir. Peki Kaymakam adaylığı nedir diyecek olursak eğer , Mülki İdare Amirliği hizmet sınıfının ilk rütbesi olup Kaymakamlık Kursundan sonra başarılı olanların, Kaymakam olarak kura ile atandıkları sürece verilen isimdir. 4 yıllık eğitim veren Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Siyasal Bilgiler Fakültelerinden veya bunlara denkliği kabul edilmiş yurt dışı eğitim kurumlarından mezun olan kişiler kaymakam olmak üzere açılan sınava katılabilir.

Kaymakam adaylığı sınavına girebilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48.maddesinde belirtilen şartlara ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanununun 2. maddesinde yer alan şartlara haiz olmak gerekmektedir. Sınavın açıldığı yılın başı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Kaymakam adaylarının maaşları olarak belirlenen rakam ise 4.706.22 TL’dir. Ayrıca görev ve hizmet süresine göre değişecek olan bu maaşlarda bölgedeki amir unvanı ile birlikte daha da artmaktadır.

Peki kaymakam adayı olabilmek için neler yapılmalı ve nasıl bir süreçten geçilmelidir? Kaymakam adayı olabilmek için İçişleri Bakanlığı tarafından açılacak sınavda başarılı olmak gerekir. Yapılacak sınav neticesinde oluşacak başarı sıralamasına göre sınav ilanında belirtilen kadro sayısı kadar aday, yetiştirme planı ve staj programı dönemlerine uygun olarak gruplar halinde görevlerine başlatılırlar. Göreve başlamak üzere zamanında başvuran adaylar, iller için tespit edilmiş kontenjanlara göre 4 il tercih ederler. İstedikleri illerden birine atanmaları mümkün olmayanların atanacakları iller Personel Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.

 2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

 
Konuyu Haberdar Et!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.