Puanlar.net Hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

İş Yeri Hekimliği Nasıl Olunur

İş Yeri Hekimliği Nasıl Olunur

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş güvenliği kanununda bir dizi yenilikler yaptı. Buna göre artık elli ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde bir işyeri hekimi, bir iş güvenliği uzmanı ve gerek görülürse diğer yardımcı personel bulundurulması zorunlu hale getirildi. İş yeri hekimi olabilmek için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmak ve diploma sahibi olmak gerekiyor. Ardından diplomalı tıp hekimleri bakanlığın uygun gördüğü eğitim kurumlarından özel bir işyeri hekimliği kursu alabilirler. Bu kurs neticesinde, yine bakanlığın açtığı sınavı da geçerlerse işyeri hekimi sertifikası almaya hak kazanırlar.

İş yeri hekimi olabilmek için, işyeri hekimi adaylarının bakanlığın belirlediği müfredat doğrultusunda eğitim görmeleri gereklidir. İşyeri hekimliği eğitimi müfredatı özenle hazırlanmıştır ve işyeri hekimlerinin işyerlerindeki sağlık durumlarına dair bilmesi gereken her şeyi barındırır. İyi birer işyeri hekimi yetiştirmeyi hedefleyen bu müfredat çeşitli konuları kapsıyor. Bu konular arasında iş sağlığı ve güvenliğinde risk önleme kültürü, iş sağlığı ve güvenliğinin Türkiye ve dünyadaki tarihsel gelişimi, AB ülkeleri iş sağlığı ve güvenliği verileri, ILO iş sağlığı ve güvenliği verileri, WHO meslek hastalıkları verileri, SGK Türkiye iş sağlığı ve güvenliği verileri, iş hukuku, sendikaların sorumluluğu, kanunlarda iş sağlığı ve iş güvenliği, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin ceza yaptırımları, iş sağlığı ve iş güvenliği alanında uluslararası sözleşmeler, işyerinde sağlık gözetimi, çalışma ortamı gözetimi, risk yönetimi ve değerlendirmesi, risk etmenleri, iş hijyeni, korunma politikaları, meslek hastalıkları gibi ana başlıklar yer almaktadır. Öte yandan iş güvenliği uzmanı olabilmek adına verilen iş uzmanı eğitimi de benzer başlıklar içermektedir. İşyeri hekimliği eğitimi 180 saatlik teorik eğitim ve en az 40 saatlik uygulamalı eğitim yani staj ile 220 saat sürmektedir.

İşyeri hekimliği eğitimi program içeriği, genel anlamda politika, mevzuat ve teknik-sağlık alt başlıklarını da kapsar. Tüm içerik makro ölçekte ve işletme düzeyinde hazırlanmıştır. Öte yandan işyeri hekimliği eğitimi boyunca işyeri hekiminin uyması gereken ulusal ve bazı uluslararası kurallar da yine bakanlığın hazırladığı müfredatın içinde yer alır ve işyeri hekimi olabilmek için öğrenilmesi gerekmektedir. İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda genel bilgiler ve bazı temel hukuk bilgileri ile iş hukuku bilgileri de yine işbu müfredatın içinde işyeri hekimi yetiştirmek için dahil edilmiştir.

İşyeri hekimi olabilmek için bunlarla beraber; iiş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemleri, iş sağlığı ve iş güvenliği alanındaki uluslararası sözleşmeler, iş sağlığı ve güvenliği kurulları, genel anlamda risk yönetimi, mesleki hastalıklar, mesleki cilt ve deri hastalıkları, iş hijyeni, fiziksel-kimyasal-biyolojik-psikolojik-psikososyal risk faktörleri, iş kazaları, büyük endüstriyel iş kazaları, mesleki akciğer hastalıkları, mesleki bulaşıcı hastalıklar, mesleki kanserler, iş sağlığı etiği ve toksikoloji gibi temel konularda da bilgi sahibi olunması gerekiyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz