Puanlar.net Hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

İlkokul Yıllarına Dönmek İster Misiniz?

İlkokul Yıllarına Dönmek İster Misiniz?

Aranızda ilkokul öğretmeninizin adını unutan var mı? Öğrenim hayatı boyunca birçok öğretmenin tezgahından geçen öğrenci nedense bu kadar öğretmenin içinden sadece ilkokul öğretmenini unutmamaktadır. İlkokul öğretmenini bu kadar özel ve anlamlı kılan unsuz neydi acaba? Çocukluğun en tatlı en masum olduğu dönem kuşkusuz ilköğretim çağıdır. Sevgiler arkadaşlıklar ve dostluklar sadece mutluluk üzerine kurulur menfaat ve çıkar gözetilmezdi. İşte ilkokul öğretmenini değerli kılan unsur da budur. En temiz ve masum sevgi ile beslenen öğretmen sevgisi üzerinden yıllar geçse de yıllanmış şarap gibi gittikçe daha da değerli olmaktadır.

İlkokulda çocuk bebeklik ve çocukluk çağlarını bu dönemde atlattığı için öğretmen kimi zaman anne kimi zaman baba olmaktadır. İlkokul yıllarını en anlamlı kılan özelliklerden biriside kuşkusuz öğrenimin başladığı ilk evre olmasıdır. İlk evre sıkıntısız geçtiği için öğrenciye ilkokul yılları her zaman tatlı gelmiştir.

Çocuk büyüdükçe üzerine düşen görevler artmış oyuna eğlenceye ayıracağı zaman azalmış ve hayatın zorlukları üzerine yük olarak binmeye başlamıştır. Dolayısıyla ilkokuldan sonraki öğrenim hayatı gittikçe tatsız bir hal almaya başlamıştır. İlkokul yıllarından sonra öğrencinin arkadaşları çevresi değişmeye başlamıştır. Ve birçok çocuk bu değişmeye ayak uyduramadığı için toplumdan gittikçe soyutlanıp yalnız kalmaya başlamıştır.

İlkokul çağından sonra gelen ergenlik dönemi ve sıkıntıları başlamaktadır. Ergenlikten sonraki dönemde meslek seçimi ve kimlik bunalımları yaşayan çocuk yetişkinlik döneminde evlilik ve maddi sorunlarla yüz yüze gelmektedir. Hayat ilerledikçe yaş büyüdükçe artan sıkıntılar nedeniyle en sıkıntısız olduğumuz döneme yani çocukluk dönemine dönmeyi hep arzu etmişizdir. Aslında çocukluk döneminde de mutlaka bize göre büyük olan sıkıntılar olmuştur. Ve şimdi anlıyoruz ki o zamanki sıkıntılar bugünkü yaşadığımız sıkıntılara göre sıkıntı bile edilmeyecek kadar küçük ve önemsiz şeylermiş.

En güzel yıllar çocukluk yılları olduğunu düşünerek hepinizin o yılları bir daha yaşayabilmesi dileğiyle sizlere veda ediyorum. Hoşça kalın esen kalın.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz