Hızlı Test Çözme Teknikleri Nelerdir?

  178
  A+
  A-

  Eğitim sistemimizde her gün yapılan değişikliklere rağmen değişmeyen tek şey sınav sistemidir. Okul zamanlarında yapılan tüm ortak sınavlarda uygulanan sınav şekli genellikle test sınavıdır. Sadece bununla da kalmayıp geleceğinizi belirleyen sınavlarda test sistemi ile yapılır. Bu nedenle test çözme alışkanlığı sahip olmak çok önemlidir. Test çözmeye alıştıktan sonra ise öğrencinin test çözme tekniğini öğrenmesi gerekiyor. Bir öğrenci test çözme tekniğini ne kadar iyi öğrenirse öğrencilik hayatında da kolaylıkla başarıya ulaşır. Peki test çözme tekniği nasıl olmalıdır?

  Test çözme tekniğini kullanabilmek için öncelikle okuduğunuzu anlayabilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda hızlı okuyabilmelisiniz. Çünkü test çözme teknikleri hız ve taktikler üzerine kurulmuştur. Test çözebilmek için sahip olmanız gereken üç nitelik vardır. Bu niteliklerin en başında soruları yorumlama yeteneği ve bilgi ile yorumu en kısa sürede birleştirme kabiliyeti gelir. Yani başarılı bir test çözücü sınava girdiği konularda bilgi sahibi olduğunda, soruları başarılı şekilde yorumlayıp hızlı bir şekilde yanıta gittiğinde mutlak başarıyı yakalayabilir. Son niteliğimiz ise sorunun size verdiği mesajı anlamaktır. Bunun içinde yazının can alıcı noktalarını bulmanız gerekiyor. Soruyu doğru anlamak sorunun yarısını çözmek demektir. Test çözmeye başlamadan önce bu üç niteliğinizi geliştirin. Bu nitelikleriniz yerine oturduktan sonra test tekniklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

  Test Çözme Yöntemleri 1= Sorularda ilk önce soru tarafını okuyun ve tam olarak kavrayın. Soruları cümle cümle olarak ayırın ve incelemelerinizi ona göre yapın.

  Test Çözme Teknikleri 2= Uzun paragraflı sorularda pratikleşmek amacıyla sizden istenilene göre hareket edin. Eğer ki sizden ana fikri istiyorsa boşuna tüm paragrafı okumayın. Çünkü ana fikir genellikle son cümlede veya ondan önceki cümlede verilir. Bu sayede uzun paragraf sorularında bile kısa sürede çözüme ulaşabilirsiniz.

  Soru Çözme Teknikleri 3= Bazı sorular metinlere göre değil cevaplara göre şekillenir. Bu teknikte de önce size yöneltilen soru okunur ve ardından size sunulan cevaplara bakılır. Cevaplarda sizden istenilen bir sonuca ulaşılıyorsa hemen o işaretlenir. Eğer ki cevaba tam olarak ulaşmadıysanız soruyu biraz okuduktan sonra gerçek sonuca hemen varırsınız. Bu da size sınavda zaman kazandırır.

  reklam

  Kimler Neler Demiş?

  avatar
  Fotoğraf ve Resim Dosyası
   
   
   
    Abone ol  
  Bildir