Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

Hangi Üniversitede Okumalıyım?

Hangi Üniversitede Okumalıyım?

Üniversite okumak, artık sıradan olarak görülen ve nerede ise gitmeyenin pek kalmadığı; standartlaşan ve yükselen eğitim düzeyi ile birlikte olmazsa olmaz bir olgu olarak görülmeye başlanan bir anlayışa dönüşmüş bulunmaktadır. Bu açıdan, özellikle ülkemizin eğitim düzeyi ortalamasının yükselen bir ivme yakalamaya başladığı sonucu ile sevindirici bir netice olarak görülmekte ve her geçen yıl, gençlerin daha büyük bir kısmının bu uğurda ter döktüklerine şahit olunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen ilk 20 Üniversite İçin TIKLAYIN

Peki, ama üniversite tercihlerini yaparken, hangi üniversitelere öncelik vermek gerek? İşte bu soru, üniversite adaylarının içinden en zor çıktıkları meseleyi teşkil etmektedir. Öncelikle, adayların istedikleri mesleği seçim işini tamamlamış ve buna uygun bölümleri tespit etmiş olmaları gerekmektedir. Bunun ardından, tek yapılması gereken şey; sınava sıkı bir şekilde çalışarak hazırlanmak ve sınavda mümkün olan en yüksek puanı almaya çalışmak olmalıdır.

En Çok Tercih Edilen ilk 20 Bölüm için TIKLAYINIZ

Sınav sonuçları açıklanacak ve sonunda, tercih sürecinin başlangıcına gelinecek… İşte şimdi önümüzde, öncelikle iki seçenek yer almaktadır. Ailemizle ikamet ettiğimiz şehir mi, yoksa farlı bir şehirdeki herhangi bir üniversite de olabilir mi? Bu sorunun cevabı, herkes için farklılık gösterebilir. Her aday, kendi kişisel özellikleri doğrultusunda, önce buna karar vermelidir. Akabinde, seçtiğimiz bölüm ile ilgili devlet üniversitelerine kesin olarak yerleşebilir miyiz, yoksa özel üniversiteleri de tercih kılavuzuna yazmalı mıyız? Burada da tam burslu ya da yarı burslu kazanmaya puanımızın yetip yetmediği veya yine şahsi maddi durum doğrultusunda, özel üniversite harçlarını ödemeye maddi güçlerinin yetip yetmeyeceği belirleyici olacaktır. Son olarak, üniversite adı önemli midir, değil midir sorusunu sormalıyız. Örneğin, Manisa’da yaşayan bir öğrenci, Manisa’daki üniversiteye mi gitmelidir; yoksa hemen yakınındaki İzmir’deki daha bilindik, markalaşmış isimli üniversiteler mi gitmelidir? Burada da seçilen bölüm belirleyici olacaktır.

Söz gelimi; eğer öğrenci, eğitim Fakültesi okumak istiyorsa ve öğretmenli yapacaksa, kamu sektöründe üniversite adı çok büyük bir önem ifade etmemektedir. Fakat diyelim ki; öğrenci Mühendislik okumak istedi. Bu durumda, özel sektörde çalışma ihtimali nedeni ile mezun olacağı üniversitenin adı da iş hayatında kendisini etkileyici bir faktör olarak karşısına çıkabilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz