Puanlar.net Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2018

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

İlkokula giden bir çocuğa büyüyünce ne olacaksın dediğinizde “polis, asker, doktor, pilot, astronot” gibi cevapları verirler. Bu bireylere ileride tekrardan bu soruyu yönelttiğimizde ise daha realist olan meslekler söylerler. Burada ki sonuç bize gösteriyor ki bireyler zaman içerisinde daha realist gözle hayata bakıyorlar ve bu bakışlarına göre de belki de hiç zevk almayacakları meslekleri seçmek zorunda kalıyorlar. Lisede başlayan ve üniversite tercihlerine kadar devam edebilen bir soru oluşuyor “hangi mesleği seçmeliyim?”. Maalesef bizim toplumumuzda özellikle üniversite tercihlerinde bulunacak birçok öğrenci henüz kafasında hangi mesleği yapacağını oturtamadığı için birçok seçim yanlışı yapabiliyor.

Kişi mutlaka sevdiği işi yapmalıdır. Çünkü bu geçici bir dönem olacak bir iş değildir. O bireyin toplum içerisinde ki yerini, ailesini kısacası tüm hayatını etkileyecek bir karardır. Sevmediği bir işi yapacak olursa, bir süre dayanacak her sabah tabiri caiz ise söve söve uyanacaktır. Bu da hayattan zevk almamasına ve yaptığı işte de verimli bir kimse olamamasına neden olacaktır.

Eğer böyle bir durum oluyorsa kişi bu sefer hangi alanda yüksek kazanç sağlanıyorsa o alana yönelmek istiyor ve bu hayati önem taşıyan bir yanlışı yapmış oluyor. Çünkü çok para kazanmanın onun için doğru seçim olmadığını ileride anlayacak ancak iş işten geçmiş olacak.

Birey kendi yeteneklerini gözlemlemelidir. Yani kan görmekten ya da midesi hassas olan bir kimsenin sırf puanı yüksek ve en iyi bölüm diye tıp okuması oldukça yanlıştır. Çünkü bu kimse gerçek iş hayatına atıldığında üstesinden gelemeyeceği zorluklar çıkmış olacak karşısına. Bu yüzden kişi kendi yeteneğine uygun ve yaparken gerçekten zevk aldığı bir alana yönelmelidir.

Meslek tanıtımlarını iyi analiz etmelidir. Bir mesleği seçmeye karar vermişse o meslekte çalışan kişiler ile temas kurup mümkünse iş ortamlarını görüp nasıl bir iş olduğunu gerçek anlamda öğrenmiş olmalıdır.  Aile çocuğunun istediği mesleğe yönelmesinde yardımcı olmalı gerektiği yerlerde aile büyükleri kendi fikirlerini anlatmalıdır. Ancak mühendis olmak isteyen bir bireye zorla dişçi olmasını istemek oldukça yanlış bir davranıştır.

Ailesi istiyor diye de asla kendi isteği dışında bir meslek seçmemelidir. Bu tarz bir seçimde kişi ileride hem mesleğinden nefret edecek hem de ailesine karşı kin besleyecektir. O yüzden çocuklarınızı kendi isteğiniz doğrultusunda meslek seçimine mecbur bırakmamalısınız.

Ülkemiz de oldukça yaygın olmasa da eğer böyle bir sorunla karşı karşıya olduğunuz genç bir evladınız varsa onu bir eğitim danışmanına götürmelisiniz. Bu danışmanlar sektörleri sürekli yakından takip ederler ve yeni oluşan iş olanaklarını ya da bitmek üzere olan iş sahalarına hakimdirler. Ayrıca bu kişiler genç ile yapacağı konuşmalar ve bazı testler sayesinde becerilerini ve hangi alana yatkın olduğunu bulmasına yardımcı olacaktır. O yüzden mutlaka bir eğitim danışmanı ile konuşmak oldukça faydalı olacaktır. Hiç olmazsa çocuğun merak ettiği veya aklına takılan konularda doğru cevap alabileceği bir kaynak olacaktır.

Üniversite Taban Puanları İçin Tıkla Tüm Bölümler ve Yorumlar

4 Yıllık ( Lisans ) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

 2 Yıllık (Ön Lisans) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz