Gözde Üniversite Bursları

Gözde Üniversite Bursları
14.08.2021
0
A+
A-

TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursu

54 yıl önce Vehbi Koç desteğiyle kurulan bu kurum eğitimin yaygınlaşması ve her öğrencinin eşit koşullarda okuyabilmesi amacıyla hizmet vermektedir. Çeşitli iş insanlarının da desteğini alarak şu ana kadar birçok öğrenciye destek vermiştir. TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursu’ndan sadece üniversite öğrencilerine sadece parasal olarak destekle kalmayıp staj mentorluk, ücretsiz İngilizce kursu, teknik- moral gezileri, ücretsiz sinema, tiyatro, konser vs. imkanlar sunuyor. Her üniversite öğrencisinin hayallerinden biri olan bu bursa hangi koşullarda yaralanabileceğimizi anlatacağım.

TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursu’ndan, Türkiye sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören T.C. uyruklu, 25 yaşını aşmamış, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan, başka bir kamu veya özel kurumdan burs almayan (KYK Bursu dahil), öğrenciler faydalanabilmektedir. Bu şartlar dahilinde ek olarak burs olan öğrencilerin üniversitedeki not ortalamasının 2.5 üstü olması lazımdır. (Not ortalaması uygun olanlar 3’ten fazla başarısız dersi varsa burs alamaz) hazırlık sınıfını bitiren öğrencilerin de başarılı olarak bir üst sınıfa geçmeleri koşulu aranmaktadır.

TEV Eğitim Bursu’na 20 Eylül’den itibaren www.tev.org.tr  web adresinden başvurabilirsiniz.

TEV Üstün Başarı Bursuna YKS’de, sayısal, sözel, eşitağırlık ve dil puan türlerine göre bölüme girdiğiniz puan türünde) ilk 5000’e giren, hazırlık, bir ve ikinci sınıf öğrencileri başvuru yapabilmektedir. Eğer bir vakıf üniversitesindeyseniz ve bu bursu almak istiyorsunuz TEV in üstün başarı bursuna müracaat edebilirsiniz. Üstün Başarı Bursu için başvuru tarihi: 20 Eylül 2021 tarihine başlayacaktır. TEV’in verdiği aylık üniversite eğitim bursu 700 Türk lirasıdır. Bunların yanında TEV’in diğer bir güzel avantajı TEV Akademidir. TEV Akademi, pandemi dönemince aktif olarak öğrencilerin uzaktan eğitim projesi kapsamında online eğitim ile iş hayatına kazandırmak, bilinçlendirmek için tüm bursiyerlerinin istediği gün, istediği saatte girebileceği, Khan Academy ortaklığıyla oluşturulduğu platformdur. Psikolojiden fiziğe, lojistikten sanat tarihine, yazılımdan bilgisayar eğitimine kadar sayısız kursu bulundurmaktadır. Bu gibi sayısız imkanlarıyla TEV bursu en gözde burslardan birisidir.

Vehbi Koç Vakfı Bursu

Vehbi Koç Vakfı, bu burs fonunu üniversite hayatında başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için ayırmıştır. Tüm üniversitelerde okuyan öğrencilere maalesef verememektedir. Bu üniversitelerin listesini aşağıda paylaşacağım. Gerekli şartları yerine getiren öğrenciler bu bursu almayı hak kazanacak. Aday olmak isteyen öğrenci www.vkv.org.tr  adresinde bulunan Burs kısmından Vehbi Koç Vakfı Bursiyer Aday Formu’nu doldurması lazım

Burs verilen üniversiteler:

 • Akdeniz Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Fırat Üniversitesi
 • Gaziantep Üniversitesi
 • Harran Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi (İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler Fakülteleri ve Atatürk Eğitim Fakültesi)
 • Mersin Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • On dokuz Mayıs Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • Uludağ Üniversitesi (Mühendislik Fakültesi)
 • Van 100. Yıl Üniversitesi

TÜBİTAK BURSU

TÜBİTAK’ta diğer kurumlar gibi lisans ve ön lisans okuyan öğrencilere maddi burs desteği sağlamaktadır ama kriterleri diğer kurumlardan biraz daha farklıdır. Örnek olarak TÜBİTAK olimpiyatlarında derece almış olmak gibi kısıtlayıcı şartları vardır. Genelde bursları geri ödemesizdir.

Tarih çizelgesi

1.Dönem için başvuru tarihi 29 Mart 2021 den 16 Nisan 2021’e kadar

 1. Dönem için başlangıç tarihi, 25 Ekim- 12 Kasım 2021’dir.

Yurt İçi Lisansüstü Burs Programı kapsamında yürütülen programlara başvurular yukarıda belirtilen tarihlerde BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi (http://e-bideb.tubitak.gov.tr) üzerinden online olarak yapılır.

Diğer Kamu Kurum Kuruluşlarından burs alan öğrenciler, ek olarak desteklenebilir. Ancak, bir bursiyerin bu şekilde alabileceği toplam aylık burs miktarı 5.200 TL’yi geçemez.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

İstanbul civarında okuyan öğrenciler için oluşturulmuş bu vakfın başvuru tarihleri yaklaştı. İstanbul Sanayi Odası Vakfı, lisans öğrencilerini destekleyecek aylık burslar veriyor. Gerekli koşulları yerine getiren öğrenciler geri ödemezsiz bir şekilde burs alabiliyor. Burs almak isteyen öğrenciler 01- 30 Eylül tarihleri arasında web sayfası üzerinden çevrimiçi başvuru yapabilirler.

Başvuru linki için tıklayın

Başvurular İSOV Burs heyeti oluşturulacak ve bu heyette değerlendirilerek uygun görülen adaylardan başvuru sırasında verdikleri bilgileri doğrulayan evrakları ulaştırmaları istenir. Evraklarını eksiksiz bir şekilde ulaştıran ve verdiği bilgilerin doğruluğu saptanan öğrenciler mülakata çağırılır. Mülakat sonucunda burs almaya hak kazanan öğrencilerden hesap bilgileri talep edilerek bursları yatırılmaya başlanır. Yurtdışı eğitim alan öğrencilere burs desteğimiz bulunmamaktadır. Mülakat pandemiye göre değişiklik gösterebilir. Online veya yüz yüze mülakat yapılır. Bu haberi e-posta yoluyla bursiyere bildirilir.

Burs için gerekli bilgiler şunlardır:

1-) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2-) Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan öğrenim kredisi ve bursu ile engelli öğrencilere verilen burslar hariç),

3-) Gelir düzeyi düşük olmak, bordro ile teyitin sağlanması

4-) Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,

5-) Adli sicil kaydı bulunmamak,

6-) İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,

7-) İlgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görüyor olmak.

İSOV aşağıdaki üniversitelerde okuyan öğrencileri kabul etmektedir.

1-) Boğaziçi Üniversitesi,

2-) Galatasaray Üniversitesi,

3-) Gebze Teknik Üniversitesi,

4-) İstanbul Medeniyet Üniversitesi,

4-) İstanbul Teknik Üniversitesi,

5-) İstanbul Üniversitesi

6-) Kocaeli Üniversitesi,

7-) Marmara Üniversitesi,

8 -) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi,

9-) Özel üniversitelerin %100 burslu ve mühendislik bölümleri,

10-) Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi,

11-) Türk- Alman Üniversitesi,

12-) Yıldız Teknik Üniversitesi

 1. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

Bu kurum sadece üniversitede okuyan öğrencilerin yüzünü değil okumayanların da yüzünü güldürüyor. Tüm yaş grupları için uygun olan bu burs programı değerlendirmeye değer. Bu bursa sadece İstanbul’da devlet üniversitesindeki öğrenciler başvurabilirler. T.C Vatandaşı olan, başarılı ve eğitimini sürdürürken sosyo-ekonomik olarak zorluk çeken öğrencileri özellikle seçen bu kurum geri ödeme şartı sunmaz. Enteresan burs koşullarından biri ise ailenizin kırsal alanda ikamet ediyor olması. Anne ve babadan birisi veya ikisi de hayatta olmaması, parçalanmış bir aileden olmak (Öncelik Koşulu)

Online Başvurusu İçin Öğrencilerden İstenen Belgeler

1 Adet fotoğraf

Kimlik Fotokopisi (Mülakat sırasında aslı yanında olmalı)

İkametgâh belgesi (E-devletten olabilir)

Vukuatlı Nüfus kayıt örneği (E- devletten olabilir)

Adli sicil kayıt belgesi ( E- devletten olabilir)

Ailenin geçim kaynağını gösteren belge ( E-devletten olabilir)

Öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğunu gösteren yeni tarihli resmi okul belgesi

Transcript belgesi

Eğitimi süresince herhangi bir disiplin cezası almadığına dair okul yönetiminden alınmış belge

Bu yıl üniversiteye kaydolanların ve geçen yıl hazırlık okuyanların giriş puanı (LYS)

Not: Başvurusu kabul edilen öğrencilerin belgelerini en geç mülakattan 1 hafta sonrasına kadar vakfa getirmeleri, eksik ya da temin edilemeyen belgeler var ise aldıkları tarihte vakfa ulaştırmaları gerekmektedir.

Başvuru linki: https://www.yekuv.org/universite-burslari/

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.