Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Fizik dersine böyle çalışın, kazanın

Fizik dersine böyle çalışın, kazanın

Yorum ağırlık bir ders olan fizik, fen grubu dersleri içindedir ve öğrencilerin sayısal kapasitelerini kullanmalarını gerektirir. Vektör kavramını, sayısal bir takım işlemleri ve yorum yeteneğini de içerdiği için diğer bazı derslerden yararlandığı gibi bazı derslere ışık da  tutar.

Vektör, sıvıların statiği, kütle- öz kütle, kuvvet, ağırlık merkezi, moment, basit makineler, sıcaklık ve genleşme, elektrik akımı ve optik hareket, enerji, elektrostatik üniversite sınavlarında çıkan fizik konuları. Fizik öğretmenlerine göre öğrenciler branş dersleri içinde en zor olarak fiziki görür. Bu doğru değildir ama bu düşünce başarısızlığın temel nedenidir. Fizik dersini de diğer dersler gibi algılamalı. Bazı basit temel esaslar yerine getirildikten sonra öğrenilmesi kolay ve zevkli derstir.

Fizik, ders dinlendiğinde öğrenildi sanılan bir derstir ancak tekrar edilmezse kısa sürede unutulur. Eğitim uzmanları fiziği zor gibi gösteren olayın da bu olduğuna dikkati çekerek fizik dersini iyi öğrenmek için şu önerilerde bulunuyor :

“Fizik dersini derste anlamak başarmak için gerekliliktir. Derste öğretmenin açıklamalarını ve verdiği örnekleri çok dikkatli takip etmeli, bütün ayrıntılar dikkate alınmalı. Sorular, çözümler, grafikler ve çizimler hatasız deftere geçirilmeli. İşlenecek konuları daha rahat anlamak için derslere hazır gelinmeli. Okuldan sonra da düzenli ve programlı tekrar gerekli. Konuyla ilgili temel kavramlar iyi öğrenilmeli. Anlaşılamayan kavram, tanım ve alt başlıklar, derslerde tutulmuş notlar günlük tekrarlarda gözden geçirilmeli, örnek sorularla öğrenme pekiştirilmeli. Geçmiş senelerde çıkan sorular çözülmeli, yardımcı ders kitapları, ders notları, soru banklarından faydalanmak gerekir. Fizik dersini öğrenmede öğretmenin de payı büyük. Karışık olan konuları öğretmen biraz daha karışık anlatırsa, öğrenci içinden çıkamaz.”


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.