Puanlar.net Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2018

Ezber Yaparak Öğrenme

Ezber Yaparak Öğrenme

Öğrenmede izlenen yolların öğrenciler için önemi büyüktür. Birçok öğrenme metodu öğrenciler için geliştirilmektedir. Bu öğrencilerin en çok kullandığı yöntemlerden biri de ezber yaparak öğrenme metodudur. Bu metot uzun yıllardır var olan bir yöntemdir. Buna göre öğrenci bir şeyi ezberleyerek bilgiyi kalıcı hale getirmeye çalışmaktadır. Bu strateji bin yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Ancak günümüzde bazı eğitimciler bu metodun çok sağlıklı olmadığını düşünmektedirler. Onlara göre eğitimde ezber yerine öğrenme metodu tercih edilmelidir.

Öğrencilerin etkin öğrenmeyi tercih etmesi ezber eğitimden çok daha önemli görülmektedir. Bu metodun eleştirilmesinin yanında bazı eğitimciler bu yöntemi benimsemişlerdir. Onlara göre bilgiyi ezberlemeden akılda tutmak mümkün değildir. Bir konunun akılda kalması için ezberlenmesi gerektiği görüşünü savunmaktadırlar. Ancak bilimsel araştırmaların da desteklediği gibi ezber düşünceyi köreltmektedir. Bu yüzden düşüncenin gelişmesi adına ezber eğitimden kaçınılması gerekmektedir.
Ezber eğitim yerine daha etkin biçimde öğrenmenin sağlanması için çaba gösterilmelidir. Bunu yaparken bilgiyi çaba harcayarak öğrenmeli ve gerçek hayatla bağlantı kurarak onu daha kalıcı hale getirmek mümkündür.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz