Puanlar.net Hoşgeldiniz, 18 Ekim 2018

Evde TYT-AYT Çalışma Teknikleri

Evde TYT-AYT Çalışma Teknikleri

Sınava hazırlanmak için dershanelere milyarlarca para ödemeye gerek yok. Yeni teknoloji çağında artık ücretsiz olarak internet üzerinden ayrıntılı bir şekilde videolu olarak ders anlatılıyor. Yeterli sayıda kaynak ve bilgisayar ya da telefon ile başarılamayacak şey yoktur. Her şeyden önce sınava hazırlanırken ilk önce kendinize bir hedef belirlemeniz gereklidir,  hedefsiz girilen sınav, saatlerce yürüdüğün sokağın “çıkmaz” olduğunu bilmemek gibidir. Kitapları bir kenara bırakıp kendinize sadece 1 gün ayırarak hedef belirleyebilirsiniz, o 1 günde hedef belirledikten sonra aynı gün içinde hedefiniz hangi sınavla, kaç puanla, hangi derslerden kaç netle olduğunu belirledikten sonra o hedefinizi aklınıza yerleştirmeniz gerek üniversite sınavı maratonunda iyi bir yol kat ettik. Yürüdüğümüz sokağın “çıkmaz” olmadığını biliyoruz artık, şimdi sırada sokağı bitirmek var.

Kısa yoldan matematik ile başlayalım, her üniversite adayının bildiği kitap “Antrenmanlarla Matematik “ 3 seriden oluşan kitabımızı aldık ve ilk seti bitirdiğimizde artık matematik tabanımız oluştu denemelerde en az 10 net yapabiliriz. Bir konu ele alalım “Asal Sayılar” önünüzde konu anlatım, soru bankası ve e-dershane var 40 net yapmamız için bir engel kalmadı, asal sayılar konusunda e-dershane yani videolu sistemlerde 1. Ve 2. Aşama var.  1. Aşama konuya giriş yani eski konularımızı hatırlıyor okulda çözdüğümüz örnekler çözemeseniz bile gözünüzün önünden geçiyor, konuya giriş videomuzu bitirdikten sonra, ilk dersimize yani 2. Aşama ders anlatımlarına geçiyoruz, konuyu ortalama 1 saatte dinledikten sonra kafanızda az-çok bir şeyler canlanıyor, konuyu anlamadınız mı? Videoyu bir daha izleyen 1 saat kaybınız olmaz.

Dersimizi dinledik ve pekiştirme zamanı, konu anlatımından asal sayıların ilk sayfasını açtık konu tanıtımı vs.(kitaptan kitaba değişir) Kitapta en küçük notlarını dahi okuyoruz yayın evi onları sayfa dolsun diye basmıyor. Örneklerimizi cevabına bakarak çözüyoruz anlatımların altını renkli kalemlerle çiziyoruz ve asal sayılar konumuz konu anlatımda da bitti. Şimdi test zamanı fakat soru bankasında değil, konu anlatımında ki sorular bu aşamada daha bilgi bakmayı bırakmıyoruz burası en önemli kısım konu anlatımından çözemediğimiz soruların çözümlerine bakıyoruz neden mi? Çünkü daha konuyu kavrayamamışsınız kavrasanız bakma ihtiyacı duymazdınız, konu anlatımında ki soruları da bitirdik. Eğer hala eksiğinizin olduğunu düşünüyorsanız üşenmeden konu anlatımda ki örnekleri üşenmeden inceleyin çözdüğünüzü silin yeniden çözün. Konuyu kavradık ve şimdi pekiştirme zamanı soru bankasından sorularımızı çözüyoruz fakat bunda çözemediklerimizde bilgi alışverişi yapmıyoruz o soruyu atlıyoruz çünkü onunda bir yolu var, soru bankamızda bitti. Soru bankamızda yapamadığımız sorular mı var? O zaman başvuru yerimiz e-dershane fakat bu sefer farklı bir sayfadan her sayfanın anlatışı ve kavratma yeteneği farklıdır.

Asal sayılar konumuzu kavradık ve günü bitirdik bir oh çekeyim demeden hemen Türkçeden bir 20 paragraf çözüyoruz, günde 20 paragraf sizi sadece Türkçede değil matematikte bile başarılı yapar o da okuduğunu anlama, ilk okuduğunu anlama var birde 3 dakika harcayarak anlama var.

Paragrafta çözdük ve günümüzü bitirdik, güzel bir uyku ve sabah iyi kahvaltı sonra yine aynı sistemden farklı bir ders kendi programınızı oluşturmanız gerek.

Aradan 1-2 ay geçti ve konularda ilerlediniz ve kendinize bir deneme maratonu oluşturmaya başlamalısınız sınav yaklaştı. Kendinize bir tablo oluşturuyorsunuz deneme 1-2-3… ilk denemenize girdiniz ve mutlaka soru yanlışlarınız olacaktır, o yanlış soruların konularını bulup tablonuza yazıyorsunuz ve her hafta sonu o konulara ağırlık veriyorsunuz.

Sınava kaldı 1 ay, artık konularımız bitti ve yoğun bir deneme maratonuna başlıyoruz bir günümüzü bile aksatmıyoruz ki konularımızı unutmayalım.  Her sabah saat 10.00’da kalkıp denememize başlıyoruz yine tablo oluşturmaya devam, saat 13.00’da denememiz bitti 1 saat moladan sonra konu eksikliklerimize bakıyoruz ve 1 saat ayırarak e-dershaneye ya da konu anlatımımıza başvuruyoruz.

Bu sistemleri güzel bir şekilde uyguladıktan sonra sonuç iyi bir üniversite, sokağımızı bitirmişiz.

Üniversite Taban Puanları İçin Tıkla Tüm Bölümler ve Yorumlar

4 Yıllık ( Lisans ) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

 2 Yıllık (Ön Lisans) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz