Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

En iyi test çözme yöntemleri

En iyi test çözme yöntemleri

Haziranda yapılacak YKS (TYT-AYT) için adaylar harıl harıl çalışmayı sürdürüyor. Uzmanlar çok çalışmanın değil verimli çalışmanın adayı başarıya götüreceğini hatırlatarak, etkili test çözme yöntemleri konusunda önemli bilgiler veriyor. Adaylar test çözerken bazı hususlara dikkat ederse, başarısızlık oranı giderek azalıyor. Rehberlik uzmanları her sorunun kendine göre mantığı olduğunu söyleyerek, adaylara şu tavsiyelerde bulunuyor: Test çözerken kendi mantığınızla değil, sorunun mantığına göre hareket edin. Soru kökünün iyi okunup anlaşılması, daha sonra cevabının düşünülmesi gerekiyor. Soru kökü anlaşılmadan cevabı düşünmeye çalışmak hızı düşürür. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına koşmak adayı yanıltabilir. Bazı sorular size çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay olamayacağını varsayarsınız. Ama aslında bazen böyle kolay sorular sormak bu isin tekniğinin bir parçası.

Her testte bilgi seviyesinin altında ve üstünde sorularla karşı karşıya gelirsiniz. Ama testin genelini standart bilgi birikimi ve yorum gücüyle çözülebilecek sorular oluşturur. Soruların yüzde 10’u çok zor/çok kolay, yüzde 20’si zor/kolay ve yüzde 40’ı normal bilgi seviyesindedir. Sorulara önyargılı yaklaşmayın. Hemen soruyu bilmediğinizi düşünmeyin veya çabuk karar verip herhangi bir şıkkı işaretlemeye çalışmayın. İnsan psikolojisi soru içindeki ifadeleri olumlu yönde algılamaya eğilimlidir. Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okuyun. Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu sebeple uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak kabul edilmelidir. Tereddüt ettiğimiz soruları cevaplamaktansa cevap vermemek daha doğrudur. Her net önemlidir ve bir soru bile sizi 20 bin kişinin üzerine çıkarabilir. Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de önemli bir yoldur. Yüzde 100 emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz. Her derse ait test muhtevası o dersin özelliklerini taşır. Bu yüzden her ders için aynı test çözme mantığını kullanmak hatadır. Cevap şıklarında cevaba benzeyecek bazen iki, bazen de üç şık bulunabilir. Ufak bir zihni egzersizle doğru cevabı bulabilirsiniz. Bu tip sorularda cevap genellikle soru metninde saklıdır.

Zaman kazanmak için soru metni ve kökünü okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanılgılara düşürebilir. Uzun paragraf sorularını cevaplandırırken soru cümlesini okuduktan sonra paragraftan bir cümle okuyarak şıkları eleme yöntemini kullanarak ve bunu paragraf bitene kadar devam ettirerek de çözebilirsiniz. İki şık arasında kaldığınız zaman; öncelikle soru cümlesini tekrar okuyun, sonra iki şıkları size en kuvvetli geleni okuyarak metne geçin. Ulaşmak istediğiniz sonucu bulduğunuz zaman doğru cevap bu şıktır. Eğer bulamadıysanız doğru cevap diğeridir. Hemen diğer seçeneği işaretleyin. Her test bölümü arasında mutlaka en az üç dakika verilmeli, bu arada gözler dinlendirilmeli, vücut hareket ettirilmelidir. Kan dolaşımı hızlandırılmalı, beynin ihtiyaç duyduğu enerji, kan dolaşımı sayesinde verilmelidir.  Ve çok soru çözün, hedef sayınızı sürekli arttırın.


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.