Puanlar.net Hoşgeldiniz, 17 Ekim 2018

Eğitim Sorunlarına Akılcı Çözüm Önerileri

Eğitim Sorunlarına Akılcı Çözüm Önerileri

1-İnternet sisteminin yaygınlaştırılıp velilerin öğrencinin gelişimlerini takip etmeleri daha şeffaf hale getirilebilir. Bu anlamda şu çalışmalar yapılabilir.

a-Öğrenci notları, devamsızlıkları, gelişim durumları takibi sağlanabilir. Şuan e-okul sistemi ile bu büyük oranda sağlanmış durumdadır. Bu hizmet daha da geliştirilebilir.

b-Sınıflara kamera konulup velilerin diledikleri an öğrencilerini izleme şansına sahip olabilir. Böylece çalışmayan, ders anlatmayan ya da işini iyi yapmayan öğretmenler de tespit edilebilir.

c-Veli konferans sistemi geliştirilip haftanın 1 günü mutlaka veli ile öğretmenin İnternet yolu ile görüşmesi sağlanabilir. Böylece rutin olarak yapılan veli toplantıları sona erebilir. Veli-öğretmen diyaloğunu üst düzeyde tutmanın en güzel yolu budur. Böylece eğitime dair sıkıntılar daha hızlı çözüme kavuşmuş olur.

d-Tablet bilgisayar sistemi ile öğrencilerin sınavları daha sistematik hale getirilebilir. Böylece veliler öğrencilerin sınavlarda nasıl davrandıklarını ve hangi soruya hangi cevabı verdiklerini öğrenebilir. Öğrencinin eksiklerinin giderilmesinde veli aktif bir rol oynayabilir.

2-Emrah Berber’in eğitim sistemi adına çözüm önerileri şunlardır.

A-Okullardaki panolar dışarı alınmalıdır. Teneffüslerde koridorda dolaşmanın yasak olduğu bir okulda panoların çok büyük bir etkisi yoktur. Bu panolar

a-Güncel haber köşesi

b-Meslekleri tanıma köşesi

c-İbretlik hikaye köşesi

d-Güzel şiirler köşesi

e-Fıkra köşesi

f-Bilmece, bulmaca ve zeka köşesi

g-Resim köşesi şeklinde tasarlanabilir.

B-Teneffüslerde öğrenciler için özel müzik seçimi yapılabilir. Ruhu dinlendiren fon müzikler çalınabilir. Böylece öğrencilerin stresi alınmış olunur. Bu durum okullardaki disiplin sorunlarının azalmasına dolaylı yönden olumlu katkılar sağlar.

C-Okulun düzenini bozan öğrencilerin mutlaka okullardan kısa süreliğine uzaklaştırma alması gerekir. Disiplin kurulunun daha aktif hale gelmesi gerekir.

4-Sınıfların iç donanımı sağlanmalıdır. Bu anlamda projeksiyon alet, bilgisayar, akıllı tahtalar imkanlar doğrultusunda alınmalıdır. Milli eğitimin ödenek ayırması gerekir. Öğrenci velilerinden okulun başında kayıt parası adı altında bir defaya mahsus talep edilebilir.

D-Öğrenci çalışmaları mutlaka dosyalanmalıdır. Bu sistem okullarda maalesef gelişmemiştir. Dönem başı verilen performans ödevleri ve yazılılardan başka hiçbir şey dosyalanmıyor. Bu da çocuğun gelişiminin takibini kolaylaştırır. Sınıfı devralan bir öğretmene sınıfın genel özellikleri 1-2 günlük seminerler anlatılabilir.

Makale Yazarı: Emrah Berber

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz