Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

Doğru Tercihte Bulunmak

Doğru Tercihte Bulunmak

Başarılı bir YKS sınavından sonra en büyük sıkıntılarınızdan birisi başladı. Eyvah şimdi nereyi yazacağım. Babamın istediği doktorluk mu yoksa annemin istediği mühendislik mi yoksa kendi istediğim yer olan matematik öğretmenliği mi yazsam. Annemi babamı kıramam ya hayallerim ne olacak diye kendi kendinizi kemirirken size yapabileceğim en büyük tavsiye bu yazıyı sonuna kadar okuman olacaktır.Anne ve babalar evlatlarını hep iyi bir yerde güzel bir meslek sahibi olmalarını ister. Hayatları boyunca da çektiği çile ve sıkıntıların nedeni budur. Beklenilen şey güzelse beklemek kutsaldır felsefesiyle beklerken hiç de söylenmediler. Tercihlerinizi yaparken ailenizi karşınıza almamanız lazım. Ailenizin isteklerini de körü körüne kabul etmenizde yanlıştır. Bu tip sorunlar ancak konuşarak çözülür. Ailenize uygun bir dille matematik öğretmenliğini ne kadar çok istediğinizi ve bir ömür boyu bu işi severek yapabileceğinizi ama diğer meslekleri siz istediğim için yapacağım için severek yapamayacağım hayat boyu mutsuz olacağım. Benim mutsuz bir hayat yaşamamı ister misiniz gibisinden sorular sorarak ailenizi köşeye sıkıştırıp seçiminizin ne kadar doğru olduğunu ifade etmelisiniz.

2 yıllık bölümleri ve taban puanlarını incelemek için TIKLAYIN

4 yıllık bölümlerin taban puanlarını incelemek için TIKLAYIN

Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var

Bu hususlara dikkat etmeyenler ilerleyen zamanlarda ne kadar yanlış seçimlerde bulunduklarını yaşayarak acı çekerek öğreniyorlar. Acı çekenlerden olmamak için kulağınızı açın iyi dinleyin derdim.

1-Tercihlerinizi yks den aldığınız puan değil siz belirleyin. Nere olsa giderim abi felsefesiyle hiçbir şey olunmayacağını artık anlayın.

 

2-Sınava girdiniz ve iyi bir bölüm için yeterli puan alamadınız. İlla o yıl üniversiteli olmanız gerekmiyor. Basit sonu olmayan bir bölüme gitmekten ve bu tercihten dolayı pişmanlık yaşayacağınıza 2 yıl bekleyin gitmek istediğiniz mutlu olacağınız bir bölüme gidin derim.

 

3-Gitmeyeceğiniz bir bölüm yazmayın. Gitmediğiniz zaman okuldan aldığınız başarı puanı yarıya inmekte ve önümüzdeki sene de başarılı olmanız büyük ölçüde azalmaktadır. Boşuna 2 yıl kaybetmiş olursunuz.

 

4-Tercih verirken yazdığınız üniversitenin özel koşullarına bakın. Özel üniversitelerin yıllık 10.000tl gibi kayıt ücreti aldığını göz önüne alarak kendinizi ailenizi zor durumda bırakacak tercihlerde bulunmayın. Yüzmeyi yeni yeni öğrenen birisinin okyanusta yüzemeyeceğini boğulup gideceğini düşünerek tercihlerinizi doğru ve gerçekçi yapın.

 

5-Tercihlerinizi ailenizden kaçar gibi uzak yerleri yazmak yerine dönem arasında memleket hasretiyle yanıp tutuşacağınızı düşünerek bu hasretinizi uzun yol çileleri ile süslemeyin. Bu size hem yolculuk sırasında sıkıntı verecek hem de yol ücretleri ile ekonomik zarar verecektir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz