Dikey Geçiş Sınavı (2021 DGS) sona erdi!

Dikey Geçiş Sınavı (2021 DGS) sona erdi!
11.07.2021
0
A+
A-

Yüzbinlerce adayın heyecanla beklediği 2021 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen adaylar için düzenlenen 2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı (DGS) corona virüs tedbirleri altında yapılarak tamamlandı.

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmasına imkan sağlayan DGS, belirlenen merkezlerde yapıldı.

Saat 10.15’te başlayan 2021 DGS için sabahın erken saatlerinden itibaren sınav merkezlerinin önüne gelen adaylar, koronavirüs tedbirleri kapsamında maske takıp, belirlenen noktalarda ellerini dezenfekte ettikten sonra salona alındı.

Maskesi olmayan adaylara da maske dağıtıldı. Sınav binasına girişler, saat 10.00 itibarıyla sona erdi.

2021 yılı DGS’ye bu yıl kaç kişinin girdiği henüz belli değil. Sınav sonrası toplam kişi sayısının belli olması bekleniyor.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak 2021 DGS puanları hesaplanacak.  Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacak.
2021 DGS Puan Hesaplaması yapmak için TIKLAYINIZ

2021 DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. DGS sonuçları 13 Ağustos 2021‘de açıklanacak.

2021 DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN? 

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenecekler. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekiyor. Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklar.

Yerleştirme işlemi, adayların 2021-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak.

ÖSYM tarafından yapın 2020 yılına ait DGS taban puanlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.