Puanlar.net Hoşgeldiniz, 17 Temmuz 2018

Devlet memuru olmak için KPSS’den kaç puan almak gerekir ?

Devlet memuru olmak için KPSS’den kaç puan almak gerekir ?

Devlet memuru olmak için KPSS den kaç puan almak gerekir? Aslında bu çok kapsamlı bir konudur çünkü Ortaöğretim Önlisans ve Lisans eğitim seviyelerinden mezun olunabilecek onlarca farklı bölüm var KPSS de ise tüm eğitim düzeylerinde 120 farklı puan türü var. Devletin ne zaman hangi bölüm mezunundan ne kadar personel alacağı belli değildir.

Fakat biz genel hatlarıyla konuyu özetleyeceğiz. Analizimiz ÖSYM’ nin Merkezi Atamalarıyla ilgilidir. Öncelikle KPSS puanının geçerlilik süresi 2 yıldır. İki yıl içerisinde Devlet Personel Başkanlığı kamu kurumlarından personel ihtiyacına yönelik talepleri toplar daha sonra ÖSYM aracılığıyla KPSS puanı kullanılmak suretiyle yerleştirme işlemleri yapılır. Her dönemde kamudaki personel ihtiyacı değişkenlik gösterebilir.

Her geçen yıl kamuya alınan personel alım sayısı azalmaktadır.Buna bağlı olarakta her geçen yıl kamuya girmek zorlaşıyor ve puanlar yüksek kapatıyor.2010-2017 yılları arasında analiz ettiğimizde Lise mezunlarının en şanssız kesim olduğunu görüyoruz çünkü, yaklaşık olarak 2 milyon aday sınava giriyor ve alınacak aday sayısı çok az olduğu için memur kadroları 94-100 puan arasında hizmetli kadroları ise 90-95 puan arasında değişiyor. Sağlık Meslek lisesi mezunlarından acil tıp teknisyeni, tıbbi sekreter,radyoloji teknisyeni gibi kadrolar düşük puanla kapatmaktadır.

Önlisans mezunları lise mezunlarına göre çok daha şanslı diyebiliriz, örneğin 2016 KPSS de 1.280.111 aday sınava girdi. Aday sayısında artış oldu fakat liseye göre fazla personel alımı yapılmaktadır. Önlisans bölümleri arasından en fazla alım yapılan bölümler Bilgisayar, Muhasebe, İşletme ve Büro Yönetimi ve Sek. 2017 KPSS ‘nin son atamasında puanlar 85-82 ye  kadar puanlar geriledi.

Son olarak en çok personel lisans düzeyinden  alınmaktadır. Memur kadroları daha çok İİBF mezunlarına yöneliktir. Yani iktisat,işletme,maliye vs gibi bölümler tercih edilmektedir.


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

2018 YKS-AYT-TYT Puan ve Sıralama Hesaplama
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Taban Puanları için tıklayınız.